Undersøgelse: otte ud af ti danskere holder fast i rejsevaner trods klimaforandringer

Når danskerne planlægger ferie, ser det ikke ud til, at miljøpåvirkninger vejer tungt hos det store flertal, viser en undersøgelse.

Ifølge Gouda Rejseforsikrings fagchef kan danskerne have svært ved at ændre vaner eller gennemskue, hvordan de kan rejse mere bæredygtigt. Foto: Gjensidige.

26.07.2024

CSR.dk

Oversvømmelser, kæmpehagl og naturbrande. 

Klimaforandringerne er kommet højere op på agendaen efter et år med voldsomt vejr både herhjemme og på flere af de mest populære rejsedestinationer.

Men danskernes rejselysten er dog ikke på retur, viser en undersøgelse, som Kantar Public har lavet for Gouda Rejseforsikring og Gjensidige. 

Læs også: Klimavenlige handlinger betaler kulturelle oplevelser i København

Kun 8 procent af danskerne siger, at de rejser mindre. Alligevel er der god grund til at overveje, hvordan man kan rejse mere bæredygtigt fremover, siger fagchef hos Gouda Rejseforsikring, Louise Hertzum Andersen.

”De fleste har fået øjnene op for, hvordan vildere og vådere vejr påvirker os, også på populære rejsemål i Europa og Asien. Men det tager tid at ændre vaner, og mange er måske også i tvivl om, hvad man kan gøre anderledes,” siger hun. 

Tænk over transporten 
Ifølge undersøgelsen svarer 8 procent, at de rejser mindre for at mindske CO2-udledningen, mens 7 procent oftere vælger alternative og mindre CO2-udledende transportformer som eksempelvis tog og bus.

Læs også: Rapport: Halvdelen af danskere vil gerne betale ekstra for bæredygtighed i boligen

Louise Hertzum Andersen fremhæver også transport som det område, hvor turister kan gøre en stor forskel. 

Hvis man vil holde ferie i udlandet, bør man være opmærksom på, at rejser med fly og bil udleder mere CO2 pr. rejst passagerkilometer end bus og tog. 

“Der er mange rejser, hvor det ikke er muligt at transportere sig uden at flyve, men når man ankommer til sin destination, kan man tænker over, om det kan give mening at undersøge bus- og togruter, som i mange tilfælde også fører dig gennem områder, som du ellers ikke ville have oplevet,” siger Louise Hertzum Andersen. 

– HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams