Undersøgelse: Kommende CO2-skat kan få konsekvenser for afrikansk økonomi

EU’s kommende CO2-grænseskat kan koste de afrikanske lande næsten 1 procent af deres BNP. Det konkluderer en ny rapport.

I Mozambique eksporter man meget aluminium til Europa, så CO2-skatten kan medføre et stort hug i landets BNP, konkluderer rapporten. Arkivfoto..

11.08.2023

CSR.dk

Når EU’s grænseoverskridende CO2-skat (CBAM) træder i kraft fra oktober 2023, er det den første af sin slags.

Skatten skal sørge for, at også virksomheder udenfor EU’s grænser skal tilskyndes til at være mindske klimabelastende, hvis de vil lave forretning på det europæiske marked.

Ifølge en rapport vil den kommende lovgivning være en væsentlig udfordring for Afrika. Det skriver Global Nyt.

Læs også: Danske og afrikanske erhvervselever skal lære af hinanden i nyt verdensmålssamarbejde

Forskerne bag undersøgelsen peger nemlig på, at lovgivningen indledende vil fokusere på CO2-tunge varer som jern, stål, cement, aluminium, gødning, brint og elproduktion.

Og da Mozambique eksempelvis er økonomisk afhængig af sin aluminiumseksport og Zimbabwe af jern vil de få store konsekvenser kan skatten måske koste 1 procent af deres BNP.

“EU er nødt til at anerkende sine partneres bekymringer og arbejde for at afbøde de negative konsekvenser for afrikanske økonomier. Samtidig bør afrikanske lande føre an i bestræbelserne på at finde måder at beskytte deres interesser og sikre, at deres økonomiske udvikling ikke hæmmes af CBAM,” siger Carlos Lopes, økonom og formand for African Climate Foundation, i en pressemeddelelse i forbindelse med rapporten.

Globalt Nyt skriver, at deres artikel er skrevet med tilskud fra Europa-Nævnet. 

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn