Undersøgelse: Lidt over halvdelen af danske byggerivirksomheder har sat bæredygtige målsætninger

En ny undersøgelse viser, at det kun er lidt over halvdelen af virksomheder i byggeribranchen der har sat konkrete reduktionsmål for deres CO2-udledning, mens få har sat politikker for diversitet og ligestilling.

Undersøgelsen viser, at 26 procent af byggerivirksomheder ikke løbende deres negative miljøpåvirkning. Arkivfoto..

21.12.2022

CSR.dk

Brancheorganisationen Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar har i en undersøgelse sat sig for at belyse, hvordan det står til med at sætte konkrete målsætninger for grøn, social og økonomisk bæredygtighed i byggeribranchen.

Og her svarer 53 procent af de adspurgte virksomheder i medlemsundersøgelsen, at de har formuleret konkrete målsætninger for reduktionen af udledte drivhusgasser. Og 26 procent udpeger ikke løbende virksomhedens væsentlige negative miljø- og klimapåvirkninger.

Derudover viser undersøgelsen, at 34 procent af de adspurgte ikke har implementeret en politik for diversitet og ligestilling.

Læs også: Presset på betonbranchen for grøn omstilling stiger

Det skriver mediet Bygtek.

Det giver anledning til bekymring hos Christina Schultz, der er sekretariatschef i Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar.

Til januar træder der nemlig nye regler i kraft omkring krav til såkaldt LCA-analyser på alt nybyggeri og konkrete CO2-krav til nyt byggeri, som måler over 1000 kvadratmeter.

”Byggebranchen har travlt, hvis man vil være på forkant, når den nye lovgivning træder i kraft. Der er også mange fordele at hente ved at blive mere konkret og målbar i sin bæredygtighedsstrategi – også på den sociale og økonomiske dagsorden. F.eks. kan man gøre sin virksomhed mere attraktiv over for investorer og for brugere af byggeriet, som også i stigende grad har fokus på bæredygtighed. Så en klar opfordring til at udarbejde bæredygtighedsstrategier med konkrete mål,” siger hun til Bygtek.

Læs også: Bæredygtigt byggeri kræver meget mere dialog - og mod

Undersøgelsen er bygget op om Foreningen for Byggeriets Samfundsansvars ’Charter for Samfundsansvar’, der er en fælles hensigtserklæring, som alle medlemmer skriver under på ved indmeldelse i foreningen.

Erklæringen er bygget op om blandt andet FN’s 17 Verdensmål, som derefter er omsat til konkrete målsætninger for byggeri- og anlægsbranchen.

I undersøgelsen har 55 virksomheder svaret ud af foreningens i alt 115 medlemmer.

- HCL

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025Valified

Sponseret

ESG som strategisk aktiv: Honestus & Partners løfter pension til forretningsdifferentiering

18.09.2025Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart