Undersøgelse: Knap halvdelen af potentialet i bæredygtige løsninger bliver ikke indfriet

Èn bæredygtig løsning fører nogle gange ikke til en ændret adfærd, som vedbliver løsningens grønne potentiale. Det viser et studie fra DTU.

Undersøgelsen viser, at en bæredygtig løsning i flere tilfælde fører til et øget forbrug. Arkivfoto..

13.09.2023

CSR.dk

Bæredygtige løsninger, som kan spare på CO2 og energi, er der mange af. Men ofte sker det, at skiftet til varmepumpen eller isoleringen af boligen gør, at man i stedet bruger de sparede penge på en flyrejse eller et ekstra stykke kød i køleskabet.

Tendensen hedder rebound-effekten, som Daniela Pigosso, lektor på DTU Construct og leder af forskningsprojektet Reboundless, undersøger. Ifølge hende er det 47 procent af det potentiale, som ligger i bæredygtige løsninger, ikke bliver realiseret.

Det skriver Information.

Effekten går ud på, at bæredygtige produkter og løsninger leder til en adfærd, som i sidste ende resulterer i, at CO2-besparelsen som det bæredygtige produkt medfører, bliver formindsket.

Læs også: Ny undersøgelse bekræfter stigende bæredygtighedskrav til SMV’er

Det kan være gennem et højere samlet forbrug på grund af en økonomisk besparelse, øget komfort, tidsbesparelse og moralsk licens.

Studiet bygger indtil videre på 392 videnskabelige artikler, som har målt rebound-effekten, og her viser tallene, at den største ligger i kategorien forbrugsvarer.

Medianniveauet i den kategori ligger på 96 procent, hvilket vil sige, at det kun er 4 procent af det bæredygtige potentiale, som bliver indfriet.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom