Undersøgelse: Knap halvdelen af potentialet i bæredygtige løsninger bliver ikke indfriet

Èn bæredygtig løsning fører nogle gange ikke til en ændret adfærd, som vedbliver løsningens grønne potentiale. Det viser et studie fra DTU.

Undersøgelsen viser, at en bæredygtig løsning i flere tilfælde fører til et øget forbrug. Arkivfoto..

13.09.2023

CSR.dk

Bæredygtige løsninger, som kan spare på CO2 og energi, er der mange af. Men ofte sker det, at skiftet til varmepumpen eller isoleringen af boligen gør, at man i stedet bruger de sparede penge på en flyrejse eller et ekstra stykke kød i køleskabet.

Tendensen hedder rebound-effekten, som Daniela Pigosso, lektor på DTU Construct og leder af forskningsprojektet Reboundless, undersøger. Ifølge hende er det 47 procent af det potentiale, som ligger i bæredygtige løsninger, ikke bliver realiseret.

Det skriver Information.

Effekten går ud på, at bæredygtige produkter og løsninger leder til en adfærd, som i sidste ende resulterer i, at CO2-besparelsen som det bæredygtige produkt medfører, bliver formindsket.

Læs også: Ny undersøgelse bekræfter stigende bæredygtighedskrav til SMV’er

Det kan være gennem et højere samlet forbrug på grund af en økonomisk besparelse, øget komfort, tidsbesparelse og moralsk licens.

Studiet bygger indtil videre på 392 videnskabelige artikler, som har målt rebound-effekten, og her viser tallene, at den største ligger i kategorien forbrugsvarer.

Medianniveauet i den kategori ligger på 96 procent, hvilket vil sige, at det kun er 4 procent af det bæredygtige potentiale, som bliver indfriet.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online