Undersøgelse: Danskerne ser banksektoren som en relevant klimaaktør

Ny undersøgelse viser, at man i Danmark tror mere på, at bæredygtige, finansielle produkter kan bidrage til den grønne omstilling, sammenlignet med andre europæiske lande. Dette er også på trods af, at danskerne har fået øjnene op for produkternes effekt.

Ifølge PA Consulting skal landets banker være bedre til at informere sine kunder om deres grønne investeringsmuligheder. Arkivfoto..

19.10.2021

CSR.dk

I Danmark er vi ikke nævneværdigt mere bæredygtige end vores europæiske naboer. Til gengæld er vi mere positive overfor de grønne muligheder, der kan være når vi skal låne i banken eller spare op til pensionen.

Det konkluderer en ny undersøgelse fra PA Consulting, der har været rundt i Danmark, Norge, Storbritannien, Holland og Sverige og interviewet i alt 6.500 mennesker om deres tanker og motivationer ved bæredygtighed.

Læs også: Banker skruer klimaambitioner op: ”Poseidon Principles var kun startstedet”

I undersøgelsen svarede 24 procent af danskerne, at de prøver at leve så bæredygtigt som muligt. Her svarede 25 procent af briterne, 29 procent af svenskerne, 32 procent af hollænderne og 20 procent af nordmændene det samme. Og det er på trods af, at 82 procent af de adspurgte danskere mener, at bæredygtighed er vigtigt.

Mange grønne muligheder
Med undersøgelsen, vurderer PA Consulting samtidig, at der ligger rigtig gode muligheder i grøn finansiering, men forbrugerne mangler viden om potentialet. Derfor vil det være oplagt for bankerne – og særligt bankrådgiverne – at informere deres kunder om, hvordan de kan gøre indsats for klimaet gennem deres pensionsordning, investeringer og billån.

I Danmark er det nemlig 53 procent af respondenterne, der ikke er informeret omkring den grønne mulighed, der ligger i at investere deres pension grønt, mod 48 procent i den samlede undersøgelse. Derimod har 62 procent af danskerne haft det at købe et grønt, finansielt produkt i tankerne.

Læs også: Bankers erhvervsrådgivere skal klædes på til grøn rådgivning

På tværs af landene er det omkring en fjerdedel af bankkunderne, der ved, at man kan gøre en klimavenlig indsats gennem valget af finansielle produkter. Udover det manglende kendskab, konkluderer undersøgelsen også, at et begrænset udvalg og manglende tillid til bankerne er de to største udfordringer.

Bankerne skal derfor uddanne danskerne og samtidig skabe et slags gruppepres omkring det at tilbyde klimavenlige, finansielle produkter. De skal derudover være innovative, hvis de skal kunne tilbyde det bredt sortiment af grønne produkter.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle