Undersøgelse: Coronaforbrugeren skærper krav til verdens detailhandlere

I 2022 skal kerneværdier, en streamlinet købsoplevelse og bæredygtige initiativer være i højsædet for verdens detailhandlere. Det konkluderer en undersøgelse, der har adspurgt over 10.000 internationale forbrugere om deres købsvaner i en coronapræget tid.

En ny undersøgelse stigende forbrugerpræferencer inden for bæredygtighed og indkøbsrejser på tværs af digitale og fysiske kanaler. Arkivfoto..

17.01.2022

CSR.dk

Coronakrisen har ikke budt forbrugeren for lidt. Nedlukninger, restriktioner, hjemmearbejde og karantæne har ikke kun ændret samfundet, men også forbrugernes shoppevaner.

Det viser en ny global undersøgelse, som IBM har udarbejdet i samarbejde med National Retail Federation. Undersøgelsen, der omfatter svar fra over 19.000 forbrugere, tager pulsen på forbrugernes præferencer inden for bæredygtighed og købsadfærd, og hvordan det har ændret sig siden coronakrisen tog fat i 2020.

Læs også: Modebrandet Monki vil være med til at skabe forandring i verden

Blandt andet viser undersøgelsen, som omfatter svar fra over 19.000 respondenter, at forbrugeren ikke længere ser på den online og fysiske shoppingoplevelse som to forskellige købskanaler. Virksomhederne skal i høj grad forbinde og kombinere de to kanaler i et koncept, som undersøgelsen kalder hybrid-shopping.

Hele 27 procent af de adspurgte svarer, at denne shoppeform er deres foretrukne. Det er dog stadig butikker, der ligger øverst på listen med 72 procent, som foretrækker den fysiske oplevelse.

”Selvom mange af forbrugerne i undersøgelsen stadig prioriterer den fysiske shoppingoplevelse, forventer de samtidig at kunne skræddersy deres egen måde at gøre tingene på. Vi mener, at den her hybride shoppeform er et fundamental skift i forbrugeradfærd”, siger Mark Matheew, vicepræsident hos National Retail Federations analyse-afdeling.

Corona sætter fokus på klimaet
Samtidig viser undersøgelsen, at pandemien har resulteret i et skift, når bæredygtighed og etisk forbrug kommer på bordet. Her svarer 44 procent af de adspurgte blandt andet, at de vælger produkter og brands, som stemmer overens med deres egne værdier.

Læs også: Forbrugere fravælger brands til fordel for klimaet

Hele 62 procent af forbrugerne er derudover villige til at ændre købsadfærd, hvis det kan mindske deres klimaaftryk. Til sammenligning svarede 52 procent af respondenterne det samme i 2020. Undersøgelsen påpeger dog en diskrepans mellem intention og handling – kun 31 procent svarer nemlig, at deres seneste indkøbstur bestod primært eller mest af bæredygtige produkter.

”Over det seneste år viser undersøgelsen, at bæredygtighed er blevet vigtigere for forbrugeren, men, at der samtidig mangler handling bag de gode intentioner. Vi mener det er fordi, der mangler ordentlig information i købsprocessen, og det er efterhånden blevet essentielt, at detailhandlere konkret demonstrerer deres bæredygtige tiltag, og hvilke muligheder det giver kunden”, siger Luq Niazi, global managing director hos IBM Consumer Industries.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup