Ugens overblik: En plan for fremtiden, tak

I corona-krisens tredje uge handler samtalen om, hvordan en plan for fremtiden skal se ud, men også hvad det er for en fremtid, der tegner sig. Ændrer krisen vores måde at leve på efter den er slut?

Virksomheder efterlyser genopretningsplan, men uden et ord om klima. .

27.03.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Over en bred kam efterlyser virksomheder og medier nu en plan for, hvornår og hvordan den danske økonomi skal åbnes igen.

I en artikel i Finans advarer både Kim Fausing, CEO i Danfoss og Mads Nipper fra Grundfos om at fastholde tiltagene for at bekæmpe corona-virussens spredning ret meget længere. Begge direktører melder om logistiske udfordringer og ustabile leverancer fra bl.a. Kina, og understreger, at selvom de fuldt ud forstår ”…vigtigheden af at arbejde disciplineret med at få smittespredningen og hele situationen under kontrol”, så er man også nødt til at anerkende risikoen ved at lukke aktiviteter ned og behovet for at få sat økonomien i gang igen. 

Læs også: H&M Group stiller sin supply chain til rådighed for coronaindsatsen

”Men det er klart, at en økonomi – og ikke mindst en global økonomi – i det tempo, som flere er på vej ind i nu, vil ikke blot sætte tempoet ned, det vil massivt øge risikoen for decideret statsbankerotter og nogle firmakollapser, som det kan være meget svært at komme sig over,” siger Mads Nipper, CEO i Grundfos til Finans.

Han understreger, at også virksomhederne er nødt til at bakke op om de politiske beslutninger, fordi selvom der er store økonomiske fordele ved at lukke samfundet op igen, er der tilsvarende store og givetvis ukendte ulemper på andre områder.

PFA’s topchef, Allan Polack, foreslår i en anden artikel i Finans, at virksomhedsledere kan involveres i at "forberede en vej frem. Det kan ske gennem strukturen for klimapartnerskaberne – som han i artiklen kalder ”det største samkoordinerede tankearbejde, der er lavet i Danmark nogensinde”.

”Det giver en unik mulighed, fordi der allerede er et setup. Dermed bliver genstarten ikke bare, hvad man har mastermindet i et ministerium. Det er rigtig vigtigt at bide mærke i, hvad de tænker ude i de konkrete virksomheder,” siger han i artiklen i Finans.

Sådan kan man også præsentere sammenhængen mellem corona, økonomi og klimakrisen. Foto: imgur.com.

Ikke et ord om klima - endnu

I de foregående uger handlede en del af artiklerne om corona og bæredygtighed om muligheden for, at sikre at investeringer, der skulle så gang i hjulene igen, bidrog i særlig grad til grøn omstilling.

Første skud fra regeringen peger dog ikke i den retning. I den forløbne uge aftalte Regeringen med Danske Regioner og Kommunernes Landsforening at suspendere det kommunale anlægsloft, som bestemmer, hvor meget kommunerne må investere i f.eks. bygninger og infrastruktur.
Og mens investeringerne ifølge aftalen kan være i bl.a. energirenoveringer af den kommunale bygningsmasse og andre tiltag, som kan reducere det kommunale energiforbrug, så er det ”… ikke et krav, at det skal være denne type projekter”, skriver www.ing.dk

Men behov for klar klimapolitik
Klimaløbet ligger dog stadig foran os, og Lars Gårn Hansen, medlem af formandskabet for De Økonomiske Råd – også kaldet vismændene, gav i denne uge udtryk for, at også denne del af sagkundskaben bakker op om en CO2-afgift. Uanset at hverken virksomheder eller politikere bryder sig om ideen.  Det skete i et interview med Altinget, hvor han fremhævede afgiften som ”… den mest omkostningseffektive måde at implementere politikernes mål om klimaneutralitet i 2050”.

Han understregede også, at på trods af den nuværende usikkerhed om økonomien, så skal politikerne ikke tøve med at få lagt klimapolitikken helt fast.

”Det er vigtigt, at klimaplanen ikke udskydes mere end højst nødvendigt, så der opstår usikkerhed om den fremtidige klimapolitik. Visheden er nemlig nødvendig for at sikre grønne investeringer, som er drivkraften i omstillingen,” siger han i Altingets artikel.

Til gengæld mener han ikke, at det er afgørende for klimaet om indfasningen af afgifter osv sker nu eller om et års tid eller to, mens den forskel i tid kan betyde alverden for økonomisk trængte virksomheder.

”Men stien og den langsigtede politik skal være meget gerne være på plads hurtigt,” siger han.

Et nyt ansvar for fællesskabet
Et andet tema i denne uges diskussion af corona-virussen i medierne er muligheden for, at det liv, vi lever under krisen, kan påvirke os permanent.

På CSR.dk nævnte vi i uge 1 af krisen, at det er meget sandsynligt at virtuelle møder og undervisning kommer til at forblive langt mere udbredt efter krisen, efter at så mange flere er blevet fortrolige med formaterne.

Læs også: Danske destillerier starter produktion af håndsprit

Men det kan være, at forandringerne kommer til at stikke dybere endnu. I en artikel i Weekendavisen, forklarer antropolog, kommentator og konsulent Karen Lisa Salamon, hvordan corona-krisen genindfører følelsen af skyld i forhold til kollektivet. Altså at det enkelte menneske ikke blot skal forstå sine handlingers konsekvenser for sig selv og sine nærmeste, men for hele samfundet.

”Det at man kan være direkte ansvarlig for andres elendighed, har vi vænnet os af med, både i praktisk og filosofisk forstand. Og vi ved endnu ikke helt, hvad det betyder, at den skyld er vendt tilbage, og hvordan det vil påvirke os,” siger Karen Lisa Salamon.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

22.05.2026CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

21.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense