Udviklingsorganisation indsamler idéer, der kan mindske landbrugets CO2-aftryk

Seges Innovation har skudt gang i en indsamling af idéer fra hele verden til at reducere landbrugs- og fødevaresektorens klimaaftryk. Målet er at accelerere udviklingen af konkrete løsninger, lyder det.

Seges vil gennem en konference sørge for, at man kan sætte turbo på landbrugets grønne omstilling. Arkivfoto..

20.12.2022

CSR.dk

Er du hollandsk forsker og har fået en idé til, hvordan metanudledningen fra kvæg kan reduceres?

Eller arbejder du i en mexicansk fødevarevirksomhed og har udviklet en teknologi, der kan optimere ressourceforbruget i produktionen?

Så kan du nu sende din idé ind til klimakonferencen Agri-Food & Climate Circle, der afholdes af Seges Innovation til den 10-11. maj i København næste år.

Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.

Læs også: Midtjylland skal være ny, grøn landbrugsperle

En central del af konferencen er nemlig en global indsamling af innovative idéer til, hvordan landbrugs- og fødevaresektoren kan sætte turbo på den grønne omstilling og sine klimamål.

”Verden over arbejder masser af forskere og virksomheder med at finde løsninger, der kan reducere klimaaftrykket fra landbrugs- og fødevaresektoren. Men klimaudfordringen levner ikke tid til, at vi hver især prøver at opfinde den dybe tallerken. Derfor tager vi nu initiativ til at samle og dele de grønne idéer fra hele verden, så de kommer alle til gavn,” siger direktør for innovation Lisbeth Henricksen fra Seges Innovation.

”Viden bliver kun bedre af at blive delt”
De grønne idéer kan både have form af løse koncepter, konkrete produkter og foreløbige forskningsresultater. De bedste idéer får plads i konferenceprogrammet og præsenteres for konferencens deltagere, der kommer fra hele verden.

”For at løse klimaudfordringen er vi nødt til at arbejde sammen på tværs af landegrænser og sektorer. Viden bliver kun bedre af at blive delt, og vi håber, at idéudvekslingen mellem forskere og virksomheder kan accelerere udviklingen af konkrete klimaløsninger, der kan implementeres hos landmænd og fødevarevirksomheder verden over,” siger Lisbeth Henricksen.

Læs også: Gødningsfabrik skal indfri landbrugets grønne ambitioner

De indsendte idéer skal være inden for et af konferencens syv områder: Dokumentation af grønne initiativer, optimal ressourceudnyttelse, forbrugerindflydelse på grøn omstilling, bæredygtig anvendelse af jorden, bæredygtig husdyrproduktion, skift til mere vegetabilsk protein og bioteknologi som alternativ kilde til protein.

Hvis man vil indsende en idé, skal det ske inden den 23. december gennem hjemmesiden www.agrifoodcircle.com.

De indkomne idéer bedømmes af en komité, som udvælger de dem, der skal præsenteres på konferencen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online