Udvikling af grønt brændstof bliver holdt nede af høje afgifter

Når Mærsk i 2023 søsætter det første metanol-drevne containerskib, bliver det til en pris, der er langt fra rentabel

16.02.2022

CSR.dk

2023 er året hvor verdens første containerskib skal sejle på grøn metanol. Det er rederigiganten Mærsk, der sender skibet på havet.

Brændstoffet skal produceres via den såkaldte power-to-x teknologi, der bruger grøn energi til fremstillingen.Det er partneren European Energy, der står bag den solcellepark, der skal bidrage til udvindingen af metanolen. Solcelleparken ligger 10 kilometer fra Aabenraa og planen var, at opføre et testanlæg på havnen i Aabenraa, der kunne producere brændstoffet. På den måde ville man undgå, at skulle betale de såkaldte transmissionstariffer, som er den afgift, der betales for at benytte elnettet til at transportere strøm rundt i Danmark.

Men sådan bliver det ikke, skriver Børsen Bæredygtig. 

Ansøgningen om at opføre et anlæg på havnen i Aabenraa er nemlig blevet afvist. I stedet må metanolen nu produceres i Kassø, hvor solcelleparken også ligger. Det betyder, at der skal betales transmissionstariffer, og prisen på metanolen bliver derfor langt højere end forventet. Ifølge European Energy er udgiften til at producere grøn metanol under nuværende forhold cirka 50 procent for høj til at være en rentabel forretning. Tarifferne gør derudover de nye brændstoffer to til tre gange dyrere end de nuværende fossile brændstoffer.

Det stopper dog ikke Mærsk i at gennemføre planen om at få det første metanol-drevne skib på havet i 2023.

“Vi fortsætter projektet, fordi det er godt og den helt rigtige måde at lave det grønne metanol på. Men det er uheldigt, at vi ender i en åbenlys situation, hvor vi kan se, at rammevilkårene for ptx ikke er så smidige, som de burde være for at fremme den her type projekter for Danmark,” siger Simon Bergulf, esg-politisk og regulatorisk chef hos A.P. Møller-Mærsk.

Læs også: Ny motor kan sætte skub i shippingbranchens grønne omstilling

Myndighederne er opmærksomme på problematikken, og regeringen foreslog i december i et forhandlingsudspil, at der skal være “mulighed for lavere tariffer, når store elforbrugere, som ptx-producenter, etablerer sig hensigtsmæssigt i elnettet – for eksempel tæt på vindmølleparker eller solcelleanlæg”.

Problemet er dog, at ændringerne formentlig først vil indtræffe om flere år. Det er alt for sent, mener Mærsk og European Energy.

“Det er rigtig godt, at politikerne kigger på at gøre det mere smidigt. Men vi har en aftale med Mærsk om at forsyne dem i 2023, og vi bliver nødt til at tage en investeringsbeslutning nu. Vi har en lovgivning, som er to-tre år forsinket i forhold til os, der allerede er i gang. Det skaber nogle suboptimale løsninger for de virksomheder, der gerne vil gå forrest,” siger siger European Energy's ptx-chef Emil Vikjær-Andresen.

Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) omtaler problematikken i følgende vendinger:

“Den grønne omstilling er en kæmpe forandring af samfundet, som vi skal have på plads på relativt få år. Vi handler med samme hast, som afspejler, at krisen er en af vores tids største – derfor har vi slået fast, at alle væsentlige beslutninger skal være truffet senest i 2025."

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup