Udvikling af grønt brændstof bliver holdt nede af høje afgifter

Når Mærsk i 2023 søsætter det første metanol-drevne containerskib, bliver det til en pris, der er langt fra rentabel

16.02.2022

CSR.dk

2023 er året hvor verdens første containerskib skal sejle på grøn metanol. Det er rederigiganten Mærsk, der sender skibet på havet.

Brændstoffet skal produceres via den såkaldte power-to-x teknologi, der bruger grøn energi til fremstillingen.Det er partneren European Energy, der står bag den solcellepark, der skal bidrage til udvindingen af metanolen. Solcelleparken ligger 10 kilometer fra Aabenraa og planen var, at opføre et testanlæg på havnen i Aabenraa, der kunne producere brændstoffet. På den måde ville man undgå, at skulle betale de såkaldte transmissionstariffer, som er den afgift, der betales for at benytte elnettet til at transportere strøm rundt i Danmark.

Men sådan bliver det ikke, skriver Børsen Bæredygtig. 

Ansøgningen om at opføre et anlæg på havnen i Aabenraa er nemlig blevet afvist. I stedet må metanolen nu produceres i Kassø, hvor solcelleparken også ligger. Det betyder, at der skal betales transmissionstariffer, og prisen på metanolen bliver derfor langt højere end forventet. Ifølge European Energy er udgiften til at producere grøn metanol under nuværende forhold cirka 50 procent for høj til at være en rentabel forretning. Tarifferne gør derudover de nye brændstoffer to til tre gange dyrere end de nuværende fossile brændstoffer.

Det stopper dog ikke Mærsk i at gennemføre planen om at få det første metanol-drevne skib på havet i 2023.

“Vi fortsætter projektet, fordi det er godt og den helt rigtige måde at lave det grønne metanol på. Men det er uheldigt, at vi ender i en åbenlys situation, hvor vi kan se, at rammevilkårene for ptx ikke er så smidige, som de burde være for at fremme den her type projekter for Danmark,” siger Simon Bergulf, esg-politisk og regulatorisk chef hos A.P. Møller-Mærsk.

Læs også: Ny motor kan sætte skub i shippingbranchens grønne omstilling

Myndighederne er opmærksomme på problematikken, og regeringen foreslog i december i et forhandlingsudspil, at der skal være “mulighed for lavere tariffer, når store elforbrugere, som ptx-producenter, etablerer sig hensigtsmæssigt i elnettet – for eksempel tæt på vindmølleparker eller solcelleanlæg”.

Problemet er dog, at ændringerne formentlig først vil indtræffe om flere år. Det er alt for sent, mener Mærsk og European Energy.

“Det er rigtig godt, at politikerne kigger på at gøre det mere smidigt. Men vi har en aftale med Mærsk om at forsyne dem i 2023, og vi bliver nødt til at tage en investeringsbeslutning nu. Vi har en lovgivning, som er to-tre år forsinket i forhold til os, der allerede er i gang. Det skaber nogle suboptimale løsninger for de virksomheder, der gerne vil gå forrest,” siger siger European Energy's ptx-chef Emil Vikjær-Andresen.

Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) omtaler problematikken i følgende vendinger:

“Den grønne omstilling er en kæmpe forandring af samfundet, som vi skal have på plads på relativt få år. Vi handler med samme hast, som afspejler, at krisen er en af vores tids største – derfor har vi slået fast, at alle væsentlige beslutninger skal være truffet senest i 2025."

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online