Udkast til ny EU-klimalov får kritik

EU-Kommissionen præsenterede i sidste uge en ny klimalov, der skal sikre et CO2-neutalt EU i 2050. Manglede klimamålsætninger for 2030 udløser imidlertid kritik.

EU forventer først at komme til enighed om en konkret målsætning for CO2-reduktion inden 2030 til september, hvilket udløser kritik fra flere parter..

11.03.2020

CSR.dk

I de næste 30 år skal EU arbejde mod at være fuldstændig klimaneutralt inden 2050. Det er essensen af et foreløbig klimalov, som EU-Kommissionen har fremlagt, skriver DR.

I klimaloven fremgår det, at al EU-lovgivning skal flugte med målet om nul drivhusgasser inden 2050, Målsætningen forpligter kollektivt, hvorfor alle medlemslandene ikke skal gå i nul, så længe EU samlet bliver klimaneutralt.

Læs også: Mod al forventning fladede global CO2-udledning ud i 2019

Derudover skal der indskrives en målsætning for mængden af den CO2 EU skal have reduceret inden 2030. Dette bliver dog først præsenteret til september i år, hvor den først vil blive en del af klimaloven i 2021. Kommissionen sigter efter at hæve målet fra de nuværende 40 procent til 50 eller 50 procent.

Til efterårets klimatopmøde COP26 i Glasgow, skal medlemslandene præsentere mere ambitiøse mål for reduktionen af de respektive drivhusgasser i 2030 sammenlignet med niveauet i 1990.

En hastesag
Det faktum, at der endnu ikke findes konkrete mål for EU’s CO2-reduktion inden udgangen af 2030, møder størst kritik i forbindelse med klimaloven.

Flere fagfolk på klimaområdet finder det problematisk at, der potentielt først kommer konkrete målsætninger til september, når man kigger på klimasituationen.

”Det er bekymrende, fordi det betyder, at der går lang tid, inden lovgivningen får effekt”, siger formand for Klimarådet, Peter Møllgaard til DR og fortsætter:

”Det tager tid at gennemføre klimatiltag. For eksempel tager det otte år at opstille en ny vindmøllepark. Jo længere vi venter, jo mere bliver der udledt, og jo værre står det til for planeten”.

En lægge ngo’er er desuden utilfredse med det foreløbige mål om at reducere med 50 til 55 procent.

Læs også: Regeringen klar med grøn finanslov

”Det vil vi gerne, fordi det flugter med videnskaben. Hvis man skal nå 1,5 grader, så skal det være 65 procent i 2030”, siger klimarådgiver Mattias Söderberg til DR.

Forsvarligt at vente til september
EU-Kommissionen melder ud at 2030 målet først bliver endeligt besluttet til september, da de venter på resultatet af en analyse, der skal vise hvilken målsætning, som vil være mest hensigtsmæssig at sætte.

”Hvis kommissionen kommer med forkert sat mål, vil det betyde månedlange diskussioner om procenter, også har EU alligevel ingen position”, siger Frans Timmermans, der er EU’s klimakommissær til DR.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense