Udbud skal sikre ladestandere til elbiler

Elbilerne skal sikres bedre mulighed for at lade op. Derfor bliver etablering af ladestandere til elbiler på statsvejnettet nu sat i udbud.

Transportminister Pia Olsen Dyhr og Energi-, miljø- og bygningsminister Martin LIdegaard går sammen om at sikre ladestandere til elbiler på rastepladser ved statens veje. Foto: Transportministeriet..

04.09.2013

CSR.dk

<p>"Vi skal have en Infrastruktur, som gør det muligt for bilisterne at tanke med jævne mellemrum og komme på tværs af Danmark i elbil, gasbil og på sigt brintbil".</p>

Transportminister Pia Olsen Dyhr.

Udbud af ladestandere på statens veje skal sikre ladestandere til elbiler ved alle de bemandede rastepladser på statsvejnettet. Udbuddene vil i startfasen blive udformet på vilkår, så operatørerne ikke skal betale afgift for at have ladestanderne stående på Vejdirektoratets rastepladser, før der er et forretningsmæssigt grundlag for det.

Klima, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard udtaler i en pressemeddelelse i dag:

"Det er en højt prioriteret sag for regeringen at skabe optimale muligheder for elbiler herhjemme. Vi har et langsigtet mål om at gøre os uafhængige af fossile brændstoffer i 2050. Og for at det kan realiseres, må vi komme i gang med omstillingen til alternative drivmidler i trafikken og på motorvejsnettet".

To ministre har tiltrådt handlingsplanen
Udbuddet af ladestandere til elbiler er blot ét element i en fælles handlingsplan, som Vejdirektoratet, Trafikstyrelsen og Energistyrelsen har udarbejdet – og som er blevet tiltrådt af de to ministre.

Handlingsplanen med navnet ”Analyse og skitse til handlingsplan for udrulning af alternative drivmidler ved motorvejsnettet” beskriver mulighederne for på sigt at skabe en infrastruktur på motorvejsnettet, der giver optimale muligheder for flere forskellige former for køretøjer med alternative drivmidler, herunder både elbiler og biler der kører på gas og brint.

Sammenhængende infrastruktur
Transportminister Pia Olsen Dyhr, siger at handlingsplanen de kommende år skal være med til at sikre en sammenhængende infrastruktur:
"Vi skal have en Infrastruktur, som gør det muligt for bilisterne at tanke med jævne mellemrum og komme på tværs af Danmark i elbil, gasbil og på sigt brintbil. En sådan udvikling vil gøre disse biler langt mere attraktive i forbrugernes øjne og dermed forhåbentlig også føre til miljømæssige forbedringer".

I første omgang anbefaler handlingsplanen, at der startes med at udvikle udbud på ladestandere til opladning af elbiler, eftersom det er den teknologi, der har flest køretøjer på vejene. Men det er hensigten, at der i de kommende år også skal udbydes mulighed for optankning med gas og senere brint.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online