Tyskland søsætter første båd drevet af methanol-brændselsceller

Den 24. august blev den første båd drevet af brændselsceller søsat ved Essen i Tyskland. Båden er en vigtig milepæl i at vise potentialet i methanol som fremtidens grønne brændstof, fortæller Mads Friis Jensen fra SerEnergy.

Efter at have arbejdet fem måneder på at udvikle en dieseldrevet båd til en elektrisk båd drevet af miljøvenlige methanol brændselsceller kunne innogy og SerEnergy søsætte MS igonny den 24. august. Foto: SerEnergy.

28.08.2017

CSR.dk

Efter at have arbejdet fem måneder på udførelsen af planen kunne skaberne bag invitere til en navngivningsceremoni af MS innogy, der efterfølgende kunne sejle ud på den første officielle tur på Baldeneysee-søen:

”Vi er meget stolte over at se båden sejle på søen i Essen – det er en vigtig milepæl i at vise potentialet i methanol som fremtidens grønne brændstof”, siger Mads Friis Jensen, der er chief commercial officer hos danske SerEnergy, og fortsætter:

Brændselscellerne har en samlet kapacitet på 35 kW og sørger for at MS innogy kan sejle såvel CO2-neutralt som uden at udlede partikler. Foto: SerEnergy.

”For os har det været et meget interessant projekt at være en del af, og da projektet er det første af sin slags, har vi været nødt til at tænke ud af boksen for at skabe et ideelt energisystem, der matcher bådens energibehov”.

Kunder kan forøge deres energisystem
SerEnergys methanol-brændselscellesystem er en modulær løsning, der gør det nemt at justere i henhold til kundens individuelle energibehov. Dette gør det muligt for kunderne at forøge ydeevnen ved at udvide systemet med ét modul eller flere.

Energisystemet er en hybridkonstellation, der består af et brændselscellesystem og en batteripakke, hvor brændselscellerne er med til at gøre det muligt for båden at sejle en hel dag uden at tanke op.

Brugen af overskudsvarme fra brændselscellen til at drive methanolreformeringsprocessen medfører en høj elektrisk effektivitet på 40 til 50 procent.

Læs også: Tesla-lastbil snart klar til vejtest

MS innogy er en del af innogys ’greenfuel-projekt’, hvor virksomheden demonstrerer hele værdikæden af milijøvenlig methanol, fra en grøn produktion af methanol ved hjælp af CO2 fra den omgivende luft, grøn elektricitet og vand, til brugen af methanol som brændstof i rutebåde og biler.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom