Tysk tryk på dieselforbud

I sidste uge bekræftede den tyske forbundsdomstol at det er lovligt for byer at indføre forbud mod dieselbiler. Hamborg er allerede på vej med forbud.

Dette syn vil inden længe blive mere sjældent i Hamborg og omegn, hvor et forbud mod dieselbiler er undervejs..

09.03.2018

CSR.dk

Det er i hvert fald den umiddelbare udsigt, efter at forvaltningsdomstolen i Leipzig i sidste uge afsagde dom i sagen, hvor miljøorganisationen Deutsche Umwelthilfe (DUH) tilbage i 2015 hev byerne Düsseldorf og Stuttgart, der er hjemsted for både Mercedes-Benz og Porsche, i retten for ikke at reagere tilstrækkeligt på deres høje niveauer af luftforurening, skriver Ingeniøren.

Dommen i Leipzig bekræfter kort fortalt de lokale afgørelse i de to storbyer, der fastslår, at det er lovligt at indføre dieselforbud i tyske byer. I miljøorganisationen Det Økologiske Råd betragter man det som en stor triumf.

”Det er en historisk sejr i kampen mod luftforurening, og den markerer samtidig enden for dieselbilen. Med denne afgørelse kan dieselforbud hurtigt sprede sig til mange tyske byer, da det er den hurtigste måde at nedbringe luftforureningen til et mere acceptabelt niveau”, siger energi- og transportmedarbejder Jeppe Juul, der for nylig blev valgt som præsident for den europæiske paraplyorganisation Transport & Environment (T&E), til organisationens hjemmeside.

Lokale restriktioner
En af de byer, der ikke ligefrem lå på den lade side efter domsafsigelsen, var Hamborg, som allerede få timer efter hammeren var faldet meldte ud, at man fra april vil forbyde kørsel på en række vejstrækninger med biler, der ikke lever op til EU’s nyeste miljønormer, Euro 6. Det gælder under halvdelen af de 15 mio. dieselkøretøjer i Tyskland, skriver Ingeniøren.

”Dieselrestriktionerne i Hamborg bliver formentlig de første på landsplan. Vi kan bestille skiltene i dag og have de første på plads indenfor få uger”, udtaler Jens Kerstan, chef for byens miljøforvaltning til Süddeutsche Zeitung, ifølge Ingeniøren.

Læs også: ”Nu kan vi straffe CO2-synderne – og belønne de gode”

Ifølge Det Økologiske Råd kører der lignende sager i 16 andre byer i Tyskland, og i den forbindelse forventer man, at afgørelsen fra Leipzig vil få betydning for de øvrige søgsmål. I dommen blev det vurderet, at der ikke er behov for ensartet føderal regulering, og da den tyske regering har afvist at indføre nationale miljøkrav til dieselbiler, så skal kørselsforbud, miljøzoner osv. indføres af lokale myndigheder.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.2025CSR.dk

Vandsektoren står foran investeringer på 850 milliarder kroner frem mod 2070

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

17.10.2025CSR.dk

Får vi den første globale klimaskat i dag?

16.10.2025CSR.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg