Twinings fortsætter ansvarlighedsarbejde i forsyningskæden

Den britiske teproducent Twinings har forlænget samarbejdet med Unicef for at forbedre vilkårene for især unge kvinder i sin forsyningskæde i Indien, hvor underernæring, manglende uddannelse og menneskehandel er dagligdag.

Med det fortsatte partnerskab med Unicef vil Twinings arbejde videre med at forbedre livet for tebønderne i Assam, ikke mindst de som oftest kvindelige plukkere i markerne. Arkivfoto.

05.03.2018

CSR.dk

Staten Assam i det nordøstlige Indien er et af verdens vigtigste områder, når det kommer til fremstilling af te, og industrien er en kæmpe faktor for økonomien i hele regionen. Over halvdelen af Indiens produktion kommer fra staten, og de mange plantager beskæftiger omkring 17 procent af de ca. 32 mio. indbyggere.

Læs også: Bæredygtigt marked for 7.000 mia. kr. i Indien

Samtidig viser tal, at disse arbejdere, hvoraf langt størstedelen af især plukkerne i markerne kvinder, er blandt de mest marginaliserede grupper i regionen. Næsten halvdelen er hæmmet i deres vækst, i høj grad på grund af underernæring, næsten alle (over 96 procent) er anæmiske, kun få går i skole, og tidlige ægteskaber samt decideret menneskehandel er også udbredt, skriver edie.net.

En af de største internationale aktører, der er til stede i Assam, er det britiske brand Twinings, som siden 2010 har samarbejdet med Unicef for at forbedre vilkårene for de mange tearbejdere i området. For nylig annoncerede selskabet, at man har forlænget partnerskabet med yderligere fem år, ud fra et ønske om at skabe et bedre liv for arbejderne i sin forsyningskæde, som Twinings’ head of social impact, Celine Gilart, fortæller edie.

Ved at bruge den indflydelse og styrke vi har til at skabe forandringer og forbedringer, kan vi tilskynde andre til at gøre det samme

Celine Gilart

Bruger indflydelse til at skabe forandring og opfordre andre
”Vi er ikke den direkte arbejdsgiver for de her mennesker, men vi spiller en stor rolle i deres liv. Det handler om at være ansvarlige, men vi har brug for en bæredygtig, langsigtet forsyningskæde for te i høj kvalitet. Indien er et af de største teproducerende lande i verden, og Assam er den vigtigste region for dyrkningen, og vi har brug for at tiltrække yngre generationer til at arbejde som tebønder”, siger hun til edie og fortsætter:

”Vores arbejde hjælper forsyningskæden og vi kan påvirke dagligdagen og prøve at understøtte forandring i de lokalsamfund, vi sourcer fra. Ved at bruge den indflydelse og styrke vi har til at skabe forandringer og forbedringer, og til at føre bredere samtaler på tværs af industrien og regionen, kan vi tilskynde andre til at gøre det samme og skabe forandringer selv.”

Partnerskabet fokuserede oprindelig på ernæring og har siden udviklet sig til også at omfatte et fokus på at beskytte piger og unge kvinder mod menneskehandel og børneægteskaber. Senest er man begyndt at arbejde med at få børn og unge til at blive i skolen, samtidig med at man opbygger en form for sundheds- og socialt beskyttelsessystem.

Lokalt samarbejde skal sikre bæredygtighed
En af de vigtige næste faser i programmet handler om at inddrage de lokale myndigheder for at sikre, at arbejderne forbliver beskyttede. Twinings har selv et lille team ’på jorden’ i Assam, som skal sørge for, at selskabets midler bliver brugt hensigtsmæssigt, og her er håbet, at et lokalt samarbejde kan sikre fortsat fremskridt for projektet.

”Vi arbejder nu sammen med lokale ledere, politi og regering for at etablere et støttenetværk og reducere risikoen for menneskehandel og misbrug. Alle projekter skal være bæredygtige, således at tingene ikke vil vende tilbage til hvordan de var før, hvis vi skulle stoppe vores finansiering”, forklarer Celine Gilart over for edie.

Læs også: Unilever vil bruge blockchain til at sikre bæredygtig te-supply chain

Under sit Sourced with Care-program arbejder Twinings for en halv million arbejdere i den globale teforsyningskæde frem mod 2020, bl.a. gennem et multi-stakeholder-initiativ sammen med virksomheder som Tesco, Marks & Spencer (M&S) og Unilever, der sigter efter at gøre tesektoren i Malawi konkurrencedygtig ved at sikre arbejderne en ordentlig indkomst – leveløn – senest i 2020.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.05.2025BSR

Sponseret

The EU AI Act: Where Do We Stand in 2025?

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

27.05.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - København

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

27.05.2025

Tid

09:00

Sted

København

Dakofa
Seminar
HYBRID-SEMINAR Problematiske adgangsveje - giver flere spande flere problemer?

Hvad er de gængse udfordringer med problematiske adgangsveje og har udrulningen af de 10 fraktioner skabt nye problemer? Deltag og bliv klogere på mulige løsninger.

Dato

27.05.2025

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

SUSTAINX ApS
Webinar
Strategisk ESG kommunikation: Har du dokumentationen på plads?

Vær med når vores senior ESG-rådgiver, Oscar Haumann tirsdag d. 27. maj kl. 13.05 giver sine anbefalinger til, hvordan I sikrer forretningsværdien af jeres bæredygtighedsarbejde gennem veldokumenteret og lovgivningsmæssigt funderet ESG-kommunikation.

Dato

27.05.2025

Tid

13:05

Sted

Online

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

28.05.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2025: Navigating Sustainability in Uncertain Times

We are living in a time of rapid change and uncertainty. Whilst sustainability continues to be a priority for businesses globally, it is currently facing disruptions and challenges from both shifting geopolitical landscapes, regulation and more.

Dato

28.05.2025

Tid

10:00

Sted

Gammel Venlighedsvej 14, 2970 Hørsholm, Denmark