TUI fjerner rødt kød fra flyets menukortet

TUI vil gerne gøre det mere bæredygtigt at tage på ferie med flyet. Som seneste tiltag har de derfor stoppet salget af rødt kød ombord på deres egne fly.

24.06.2019

CSR.dk

Det er vist ingen hemmelig, at både flyrejser og produktionen af rødt kød står for en forholdsvis stor udledning af CO2. Derfor kan det måske også give anledning til dårlig samvittighed, hvis du på flyet med kurs med Australien fik den lange transporttid til at gå ved at indtage et stort stykke lammekød til aftensmad.

Læs også: Tui følger med på klimavognen og CO2-kompenserer rejser

Det dilemma kan du dog ikke længere havne i, når du flyver med et af TUIs egne fly. Flyselskabet har således fra d. 1. juni udfaset salget af oksekød, svinekød og lam ombord på flyene. Produktionen af oksekød udleder ifølge Levnedsmiddelforvaltningen i Sverige ti gange højere emissioner pr. kg. end kylling.

”Når vi spørger vores kunder, hvordan de tænker på bæredygtighed i forbindelse med deres fremtidige rejse, vil der normalt være rødt kød eller kød i almindelighed på listen over ting, de selv vil ændre på. Derfor investerer vi nu i at gøre fugl, fisk og vegetarisk rigtig god, mens vi fjerner det røde kød”, siger Anna Kiefer, bæredygtighedsekspert i TUI.

Udfasning af rødt kød fra menuen er kun ét i rækken af flere initiativer for at skabe mindre miljøskadelige måltider ombord. Ved at arbejde med forudbestilte måltider, kan man også sikre sig, at madaffaldet i princippet udebliver. Gæsterne kan allerede forudbestille deres mad før afrejse, og kun den mad, bliver således lavet. Det reducerer også vægten ombord, hvilket medfører mindre brændstofforbrug og dermed lavere udslip.

Klimakompensere allerede for alle nordiske kunder
Overfor B.T. fortæller pressechef i TUI Danmark, Mikkel Hansen, desuden, at selskabet i maj begyndte at klimakompensere for alle nordiske kunder på TUI's egne fly og hoteller.

Derudover understreger pressechefen, at TUI med sine tiltag ønsker at være rollemodel for andre selskaber og vise, at det faktisk kan lade sig gøre at gøre flyveturen mere klimavenlig.

”Udfasningen af rødt kød er bare et af flere tiltag i en større strategi. På længere sigt håber vi, at det bliver mere bæredygtigt at tage på ferie i stedet for at erstatte flyrejsen med noget andet”, siger Mikkel Hansen til B.T.

Læs også: TUI styrker sit kommunikationsteam med bæredygtighedsekspert

TUI arbejder sammen med selskabet Foodcase, der er tilknyttet Wageningen Universitet, verdens førende inden for fødevareforskning. Blandt andet er ambitionen at være den første i verden til at servere kaffe i en spiselig kaffekop, noget der for tiden bliver testet.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart