Trump: Kul vil være en ressource i USA i flere tusind år

Under den seneste præsidentdebat mellem de to kandidater Donald Trump og Hillary Clinton blev USA’s energi- og klimapolitik bragt på banen. Holdningerne til emnet var som sædvanligt vidt forskellige.

USA's klima og energi-politik blev diskuteret uder den seneste præsidentdebat. Trump fokuserer på fossile brændsler, mens Clinton er fortaler for vedvarende energi..

17.10.2016

CSR.dk

Tirsdag den 8. november afholdes præsidentvalg i USA. Derfor er valgkampen på sit højeste i øjeblikket, og også ved den seneste præsidentdebat mellem Donald Trump og Hillary Clinton gik bølgerne højt.

Læs også: Bred opbakning til renere lastbiler i USA

Et af de emner, som bl.a. blev sat til debat efter et spørgsmål fra publikum, var USA’s energi- og klimapolitik. Begge kandidater blev bedt om at skitsere, hvordan nye klima- og energipolitikker vil leve op til de globale klimakrav, skriver netmediet Edie.

Demokraternes kandidat Hillary Clinton besvarede spørgsmålet ved at lægge vægt på vedvarende energi. Hun vil nemlig gøre USA til det 21. århundredes supermagt inden for vedvarende energi, lød svaret. Hun sagde desuden, at naturgas kan fungere som en ”bro” til alternative brændstoffer såsom sol og vind.

Donald Trump fra Republikanerne mener derimod, at USA – for at blive en førende energination – bør holde fokus på andet og mere end vedvarende energikilder. Han udtalte, at kul vil være en ressource i USA i flere tusinde år frem, og at skiffergas er en ’ufattelig rigdom’, som kan hjælpe USA af med sin gæld.

Misser 2025-klimaløfte
Uanset hvem af de to kandidater, der bliver USA’s næste præsident, viser en ny rapport fra Lawrence Berkeley National Laboratory, at landet højst sandsynligt ikke kan holde sit 2025-løfte om at sænke sit enorme CO2-udslip.

Under COP21 afgav USA ellers et løfte om at reducere CO2-udledningerne med 26 til 28 procent i 2025, men det kan ifølge rapporten ikke lade sig gøre.

Læs også: Obama er ikke færdig med klimatiltagene

Som et slags ’last minut’-initiativ, inden amerikanerne skal til stemmeurnerne, er man i staten Washington begyndt at tage de første skridt i retning mod at blive landets første stat med kulstofafgifter.

- KLZ

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København