Trods gode takter fylder plastservice fra takeaway for meget

Mindre miljøbelastende alternativer til engangsplast er på vej frem. Men selvom et forbud mod engangsplast træder i kraft 3. juli i år, anvender mange danske restauranter fortsat plastservice til takeaway. Overgangen er svær, forklarer ekspert.

30.06.2021

CSR.dk

Ifølge Dansk Erhvervs E-handelsanalyse 2020 steg salget af takeaway med 24 procent sidste år i forhold til 2019. Den høje efterspørgsel på takeaway resulterede desværre også i en øget mængde engangsplast, der blev leveret med de mange takeaway-ordrer – til trods for, at der fra 3. juli 2021 indføres forbud mod salg af engangsplast i hele EU.

Ifølge Ditte Lysgaard Vind, som arbejder med cirkulær økonomi og er stifter af The Circular Way, har mange restauratører svært ved at finde rundt i alternativerne til den nyproducerede engangsplast:

”Det har i mange år været en jungle af mere eller mindre bæredygtige løsninger på markedet, hvoraf de fleste har været dyre og af ringe kvalitet. Det dur selvsagt ikke, og sådan er det heldigvis heller ikke længere tilfældet. Tværtimod er der sket rigtig meget god innovation på grøn emballage, så der nu er bedre alternativer i markedet. Hvilket kun er blevet vigtigere med den eksplosion vi har set i takeaway-salget under covid-19,” forklarer Ditte Lysgaard Vind.

Bionedbrydelig engangsartikler udgør vigtig bro
Under Danmarks Naturfredningsforenings årlige affaldsindsamling i april 2021 blev der indsamlet 120.000 stykker takeaway-emballage i naturen.

Problemet består således, trods det at flere års kampagne mod engangsservice af plast og et kommende forbud har gjort indtryk på danskerne, detailkæder og ikke mindst restaurationsbranchen. Det er blevet sværere at få fingre i plastikbestik og tallerkner, og samtidig efterspørges alternativer i blandt andet pap i højere grad.

Læs også: Genanvendelse må ikke blive eneste løsning på plastikproblematikken

Det kan man mærke hos virksomheden Justmore, der blandt andet forhandler alternativer til engangsservice. I 2020 steg salget i denne kategori med 40 procent i forhold til 2019:

”Vi har valgt at udfase engangsplastservice fra vores udvalg, og vores leverandører arbejder på højtryk for at udvikle deres produkter, så både forbrugernes og restauranternes høje krav til engangsservice kan indfries af et alternativ,” fortæller Michael Petersen, indehaver af Justmore.

”Selvom vores produkter ikke er genandelige, udgør de en vigtig middelvej, indtil vi har udviklet genanvendelige løsninger, så der ikke skal havne mere engangsplast i den danske natur,” fortæller Michael Petersen fra Justmore.

En livscyklusvurdering foretaget af COWI for Miljøstyrelsen konkluderer, at der ikke er øgede miljøpåvirkninger ved et skift væk fra plast, også selvom de fleste af alternativerne endnu ikke kan genanvendes og derfor typisk skal bortskaffes ved forbrænding.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtighedsrisici

Dette kursus giver dig en dybdegående forståelse af de regulatoriske krav og den praktiske håndtering af bæredygtighedsrisici i den finansielle sektor.

Dato

12.05.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online