Trecifret millionbeløb skal hjælpe påvirkede dele af Danmark i gang med grønne projekter

636 millioner fra EU skal være med til at omstille Danmark i en retfærdig og grøn retning. Det er missionen bag et dansk udvalg, som Erhvervsministeriet sammen med Klima-, Energi-, og Forsyningsministeriet netop har nedsat.

Det danske udvalg gik i gang med arbejdet 13. april. Arkivfoto..

26.04.2023

CSR.dk

Som led i EU’s indsats for at reducere CO2-udledningen, har regeringen nu nedsat et udvalg, som skal udmønte midler fra EU’s Fond for Retfærdig Omstilling.

Der er tale om hele 636 millioner kroner, som frem mod 2027 skal investeres i de dele af Danmark, som står til at blive mest påvirket af den grønne omstilling. Her er Nord- og Sydjylland blandt andet udpeget som støtteberettigede landsdele.

Læs også: Green Power Denmark: Få kommuner giver plads til solceller og vindmøller

”Alle skal have mulighed for at være med, når vi sammen løser klimaudfordringen. Med dette initiativ sørger vi for, at udsatte landsdele får mulighed for at skabe nye løsninger og grønne arbejdspladser. Derfor er jeg enormt glad for dette samarbejde om retfærdig omstilling. Jeg tror på, at dette udvalgs fokus på lokale løsninger vil bidrage afgørende til vores mål om klima og forsyningssikkerhed,” siger klima-, energi-, og forsyningsminister Lars Aagaard.

Udmøntningen af EU-midlerne har blandt andet ophæng i de brede politiske aftaler om Power-to-X, CSS og landbrug.

Peter Hansen, CEO i Welltec, er udpeget som formand for udvalget. Udvalget mødtes første gang 13. april, hvor der blev sat gang i arbejdet.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom