TOPNORDIC og Elsparefonden vil skabe miljø-besparelser

I et helt nyt samarbejde med Elsparefonden går TOPNORDIC på koncernplan efter at øge omsætningen af energirigtige produkter fra estimeret 10 til 25 procent inden udgangen af 2009.

12.09.2008

CSR.dk

I et helt nyt samarbejde med Elsparefonden går TOPNORDIC på koncernplan efter at øge omsætningen af energirigtige produkter fra estimeret 10 til 25 procent inden udgangen af 2009. Det vil ifølge Elsparefonden give besparelser på 250 GWh på nordisk plan hvert år. Planen er en del af det netop offentliggjorte grønne it-koncept GOitGREEN, der skal inspirere virksomhederne til at investere i energirigtige produkter.
”Samarbejdet med Elsparefonden er kommet i stand, fordi vi føler, at deres rådgivning ligger helt i tråd med, hvordan TOPNORDIC gerne vil kommunikere til markedet omkring miljøet. Vi har en stor markedsvolumen, og derfor påvirker vi også i høj grad vores kunder, når de køber produkter. Vi føler et stort ansvar for at gøre opmærksom på de besparelser, der relativt enkelt kan hentes ved at købe grønt. Og netop Elsparefonden – med deres viden på området og ikke mindst troværdighed – kan være med til at blåstemple de løsninger, vi peger på som energirigtige,” siger administrerende direktør Peter Trans fra TOPNORDIC.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg