Topforskere og erhvervsledere mødes i København torsdag

250 af verdens førende forskere og erhvervsledere mødes torsdag den 19. juni i København for at udarbejde modeller for overgangen til det klimavenlige samfund.

17.06.2008

CSR.dk

Resultaterne af konferencen vil blive overbragt værterne for FNs klimakonference til næste år - den danske regering. Blandt deltagerne er bl.a. Nobelprismodtager i fysik, Steve Chu, samt Daniel M. Kammen, som er energipolitisk rådgiver for senator Barack Obama.

Ved konferencen drøfter videnskabsfolk og erhvervsledere to case-studier udarbejdet af CITRIS. En af disse er baseret på den spirende biobrændselsindustri i USA, den anden omhandler energieffektive bygninger. Begge studier ser på potentialet for CO2 reduktioner og rammebetingelser, der kan skabe fremdrift indenfor teknologisk udvikling.
"Vi håber, at konferencen bidrag til et grundlag for dialog og innovation for lindring af konsekvenserne af global opvarmning”, siger Gary Baldwin, executive director ved CITRIS.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle