Topchef i energiopråb: Vi har brug politisk handling nu

Gigantiske elpriser er beviset på, at vi i Danmark har brug en hurtigere opsætning af grøn strøm fra vindmøller og solceller. Det mener administrerende direktør i Vestas, Henrik Andersen, i hvert fald. Han kræver at politikerne tager aktion, så man ikke risikerer, at de danske klimaambitioner ender som varm luft.

En hurtigere opsætning af grønne energiformer som vindmøller kan være med til at holde elpriserne på stabilt niveau, mener Vestas-topchef. Foto: Vestas..

12.10.2021

CSR.dk

De nuværende initiativer med udbygning af vindmøller og solceller er ikke nok, hvis man skal kunne følge med efterspørgslen på strøm.

Det slår ikke kun en række eksperter på plads, men nu kommer energiselskabet Vestas’ administrerende direktør, Henrik Andersen, også på banen og varsler betydelige prisstigninger og udsving i fremtiden, hvis man ikke tager problematikken alvorligt og handler nu. Det skriver Berlingske.

Læs også: HOFOR puster nyt liv i ikoniske havvindmøller ud for København

Ifølge ham skal Danmark være hurtigere til at igangsætte grønne projekter med henblik på at afdække det stigende elektricitetsbehov, der kommer med fx køb af elbiler og produktion af grønt brændstof til maritim- og transportbranchen.

”Jeg må sige, at nu skal vi altså ikke bare blive ved med at tale om alle de gode ting, vi har gjort. Vi skal se handling i godkendelser af projekter, som viser, at vi tager det her alvorligt. Ellers bliver EU’s Green Deal og den danske 2030-plan i princippet politiske hensigtserklæringer uden et egentligt bevis for, at det sker”, siger topchefen til Berlingske.

I forhold til tempoet i dag, fortæller Henrik Andersen desuden, at vi slet ikke når 2030-målet. 80 år er mere realistisk. Klimaminister Dan Jørgensen (s) erkendte også strømproblematikken i forbindelse med regeringens klimaprogram, der blev fremlagt i sidste uge. Med de nuværende beslutninger er det nemlig usikkert om man har tilstrækkelig med grøn strøm.

Hvis man leder efter et eksempel på, hvordan man ikke skal gøre tingene, referer Henrik Andersen til Tyskland.

Læs også: Bæredygtige investeringer er mere end vindmøller og solceller

”Det hjælper ikke noget, at man i Tyskland begynder en tilbagetrækning af kul og atomkraft uden samtidig at foretage tilsvarende investeringer i ny grøn energi parallelt. Så trækker man energiproduktion ud, inden man har styr på det, der skal erstatte det”, siger han til Berlingske.

Derfor: Hvis man skal udfase sort energi, er det samtidig nødvendigt at indfase den grønne energi i et tilsvarende tempo. Og det skal være løsninger, der ikke kræver fleres års implementering, men kortsigtede planer år for år.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)