Topchef i energiopråb: Vi har brug politisk handling nu

Gigantiske elpriser er beviset på, at vi i Danmark har brug en hurtigere opsætning af grøn strøm fra vindmøller og solceller. Det mener administrerende direktør i Vestas, Henrik Andersen, i hvert fald. Han kræver at politikerne tager aktion, så man ikke risikerer, at de danske klimaambitioner ender som varm luft.

En hurtigere opsætning af grønne energiformer som vindmøller kan være med til at holde elpriserne på stabilt niveau, mener Vestas-topchef. Foto: Vestas..

12.10.2021

CSR.dk

De nuværende initiativer med udbygning af vindmøller og solceller er ikke nok, hvis man skal kunne følge med efterspørgslen på strøm.

Det slår ikke kun en række eksperter på plads, men nu kommer energiselskabet Vestas’ administrerende direktør, Henrik Andersen, også på banen og varsler betydelige prisstigninger og udsving i fremtiden, hvis man ikke tager problematikken alvorligt og handler nu. Det skriver Berlingske.

Læs også: HOFOR puster nyt liv i ikoniske havvindmøller ud for København

Ifølge ham skal Danmark være hurtigere til at igangsætte grønne projekter med henblik på at afdække det stigende elektricitetsbehov, der kommer med fx køb af elbiler og produktion af grønt brændstof til maritim- og transportbranchen.

”Jeg må sige, at nu skal vi altså ikke bare blive ved med at tale om alle de gode ting, vi har gjort. Vi skal se handling i godkendelser af projekter, som viser, at vi tager det her alvorligt. Ellers bliver EU’s Green Deal og den danske 2030-plan i princippet politiske hensigtserklæringer uden et egentligt bevis for, at det sker”, siger topchefen til Berlingske.

I forhold til tempoet i dag, fortæller Henrik Andersen desuden, at vi slet ikke når 2030-målet. 80 år er mere realistisk. Klimaminister Dan Jørgensen (s) erkendte også strømproblematikken i forbindelse med regeringens klimaprogram, der blev fremlagt i sidste uge. Med de nuværende beslutninger er det nemlig usikkert om man har tilstrækkelig med grøn strøm.

Hvis man leder efter et eksempel på, hvordan man ikke skal gøre tingene, referer Henrik Andersen til Tyskland.

Læs også: Bæredygtige investeringer er mere end vindmøller og solceller

”Det hjælper ikke noget, at man i Tyskland begynder en tilbagetrækning af kul og atomkraft uden samtidig at foretage tilsvarende investeringer i ny grøn energi parallelt. Så trækker man energiproduktion ud, inden man har styr på det, der skal erstatte det”, siger han til Berlingske.

Derfor: Hvis man skal udfase sort energi, er det samtidig nødvendigt at indfase den grønne energi i et tilsvarende tempo. Og det skal være løsninger, der ikke kræver fleres års implementering, men kortsigtede planer år for år.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

21.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams