Tøjretur fører til massive mængder affald

En afsløring fra det svenske Aftonbladet viser, at tonsvis af returneret tøj ender på lossepladser i Sydamerika.

Foto: 123rf.com

15.01.2025

CSR.dk

Op mod 60.000 tons tøj, der returneres af forbrugere hvert år, sendt direkte til lossepladsen. Det viser afsløringer fra det svenske Aftonbladet.

Avisen udstyrede fem stykker tøj med GPS-sporingenheder og kunne hermed se, hvordan tøjet i stedet for at blive sendt retur til producenten endte på en losseplads i Chile.

Problemet opstår, fordi mange returvarer ikke kan genanvendes eller genbruges på grund af lav kvalitet, beskadigelse under fragt eller høje omkostninger ved sortering og genpakning.

Dertil kommer også de lave omkostninger ved nyproduktion sammenlignet med at genanvende returvarer. Det gør det billigere for virksomheder at destruere varer frem for at behandle dem til gensalg. 

Ubæredygtig praksis

Forhandleren, Shein, som Aftonbladet bestilte igennem forklarer i et svar til Ekstra Bladet deres returneringspraksis.

”I Europa bliver cirka 90 procent af vores returneringer pakket om og lagt tilbage i vores lagersystem til salg til kunderne. Shein har også foranstaltninger til at håndtere produkter, der ikke består kvalitetskontrollen”.

En af disse foranstaltninger er at sende tøjet til Chile. Praksissen understreger bæredygtighedsproblemerne i tekstilbranchen.

Branchen står for 8-10 procent af de globale CO2-udledninger og omkring 85 procent af det tøj, der produceres årligt, ender på lossepladsen eller i forbrændingsanlægget.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V