TNT Express køber nye elkøretøjer i London

TNT Express indsætter hen over foråret 15 specialbyggede elkøretøjer i den engelske hovedstad.

Beregninger viser, at elkøretøjer kan spare i omegnen af 316 kg. CO2 for hver 1.000 liter brændstof, der i dag bliver brugt til traditionel transport ind til London City. Foto: TNT Express. .

10.04.2014

CSR.dk

Transportvirksomheden TNT Express har besluttet at gøre test til virkelighed og indsætter i løbet af foråret 15 specialbyggede elkøretøjer i Londons centrale gader. De nye eldrevne køretøjer vil indgå i TNT’s netværk i den engelske hovedstad og stå for leverancer ud til kunder fra selskabets London City-depot.

Udrulningen af de nye elkøretøjer følger i kølvandet af 18 måneders intensiv test af seks elkøretøjer fra Gnewt Cargo i netop London. Gnewt Cargo producerer en bred vifte af såkaldte zero-emission transportkøretøjer – lige fra cykler og scootere til varebiler og lastvogne.

”De nye elkøretøjer, som vores kollegaer i London indsætter, vil stå for det vi kalder ’last mile-leveringer’. Altså den sidste del af transporten ud til kunder i storbyers centrale gader og stræder. Forventningen er, at de 15 køretøjer samlet set vil klare over 1.000 internationale leverancer dagligt”, siger Susanne Vatta, administrerende direktør i TNT Express Danmark.

Tilbage i februar 2013 annoncerede Londons borgmester Boris Johnson en plan for at gøre det centrale London til verdens første ’Ultra Low Emissions Zone’ (ULEZ) inden 2020. Planen vil betyde, at stort set alle køretøjer, der kører i zonen i dagtimerne skal udlede ingen eller tæt ved nul CO2.

TNT Express’ nye elkøretøjer får derfor en central rolle i selskabets bestræbelser på at imødekomme kravene i ULEZ-planen.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup