Tivoli indgår miljøaftale med Nespresso

Nespresso og Tivoli indgår nu en grøn aftale om at indsamle forlystelsesparkens brugte kapsler til omsmeltning.

Tivolis Nespresso-kapsler kan nu returneres og omsmeltes. Foto: Nespresso..

15.04.2015

CSR.dk

Forlystelsesparken Tivoli har indgået en aftale med Nespresso om genbrug af aluminiumkapslerne, der bruges i mange af Tivolis faciliteter. Det skriver Dagbladet Børsen.

Nespresso, der er et produkt under den schweiziske fødevaregigant Nestlé, har forsynet Tivolis restauranter, kontorer og udsalgssteder med kaffe siden sidste sommer, og nu skal Nespressos samarbejdspartner Stena Recycling samle kapslerne sammen en gang månedligt, og omsmelte aluminiummet til anden brug.

Læs også: Stærk vækst i grøn emballage

Det er ikke første gang, Søren Kristensen fra Nespresso Business Solutions oplever den lille aluminiumskapsel som problematisk i forhold til erhvervssalget:

”At vi har været kapselbaseret har også været et parameter, som har fået nogle virksomheder til at sige nej til at handle med os”, siger han til Børsen.

Læs også: Mærsk vil nedsætte CO2-udledningen markant

Derfor er han glad for, at det i dag er muligt at genbruge de mange kapsler, efter en ændring i affaldsbekendtgørelsen sidste år gjorde det muligt for private virksomheder at samle affald ind. 

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark