Tesla vil købe solcellefirma

Tesla har tilbudt at købe virksomheden SolarCity, der er en af USA’s største leverandører af solcellepaneler og solenergi.

Tesla er kendt for at sælge smarte elbiler, men nu vil virksomheden også producere og sælge solenergi og solcellepaneler. Foto: Tesla. .

23.06.2016

CSR.dk

Elbilgiganten Tesla har tilbudt at købe solenergifirmaet SolarCity. De to amerikanske virksomheder har før arbejdet sammen og nu ser Tesla muligheder i en sammenlægning af de to.

I et brev til SolarCitys ansatte, dateret den 20. juni, skriver Tesla blandt andet følgende:

”Vi er glade for at indsende, til dig og SolarCitys bestyrelse, et forslag om at overtage alle de udestående aktier i SolarCity, i bytte for Tesla aktiekapital”. Brevet er underskrevet Teslas bestyrelse.

Tesla tilbyder altså en aktiebyttehandel frem for et kontant køb.

Det er ikke kun bilen, der skal være grøn
Tesla viser med tilbuddet at virksomheden har klare ambitioner om at udvide forretningen. Allerede tilbage i 2015 tog firmaet et skridt i den retning, med lanceringen af Tesla Energy, der indebærer et batterisystem til lagring af eksempelvis solenergi.

Læs også: USA’s udvidelse af solenergi overgår alle andre energiformer

Med købet af solenergivirksomheden vil Tesla kunne sælge grønne løsninger fra SolarCity under Tesla-branded og dermed arbejde for det, virksomheden selv beskriver som sin mission:

”Teslas mission har altid været bundet op på bæredygtighed. Vi ønsker at skrue op for hastigheden for verdens overgang til bæredygtig transport ved i højere grad at tilbyde elektroniske biler, der er til at betale”, skriver Tesla i en pressemeddelelse.

Tesla-bagmanden Elon Musk var i sin tid med til at stifte SolarCity, for hvem han stadig sidder i bestyrelsen.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle