Tesco-kunder bruger 1,5 mia. færre indkøbsposer

Et år efter de tynde engangsplastikposer begyndte at koste penge, er salget faldet med 1,5 milliard, oplyser den britiske supermarkedskæde Tesco.

England har oplevet et massivt fald i uddelte engangsplastikposer, efter der blev indført en mindre afgift sidste år. Foto: Velkr0/Flickr. .

10.10.2016

CSR.dk

England indførte i oktober sidste år en afgift på fem pence (knap 50 ører) på de tynde, indkøbsplastikposer til engangsbrug, der førhen var gratis.

Det har nu, et år efter, medført at kunderne hos den britiske supermarkedskæde Tesco snupper 72 procent færre poser med fra butikkerne, skriver edie.net. Det svarer til 1,5 milliarder færre poser.

Efter gebyret blev en realitet sidste år, faldt Englands samlede antal af engangsplastikposer, der blev taget med fra supermarkederne, fra syv milliarder og til lidt over en halv milliard på bare seks måneder.

’Bags of Help’
Afgiften på plastikbæreposerne har haft en dobbelt, positiv effekt. Ud over at salget, og dermed den producerede mængde af plastik, er faldet, bruger detailkæderne pengene fra salget på at involvere sig i sociale og klimamæssige udviklingsprojekter.

Tesco selv har brugt de indtjente penge på 1.170 forskellige projekter, som led i kædens ’Bags of Help’-tiltag.

”Takket være Bags of Help er næsten 12 millioner pund indtil videre blevet brugt på lokale, miljømæssige projekter såsom parker, sportsfaciliteter, skolelegepladser og offentlige haver. Alle projekterne er blevet valgt af vores kunder. I fremtiden vil vi fortsat hjælpe vores kunder med at gøre endnu mere for deres lokalområder”, siger Georg Gordon, kommunikationsdirektør i Tesco UK & ROI.

Læs også: Frankrig forbyder plastikservice

Et år efter afgiftens realitet har også den tyske discountkæde Lidl valgt at tage et ekstra skridt i kampen mod plastik. I sidste uge meddelte selskabet således, at man helt vil fjerne de tynde plastikposer fra butikkerne i England, Scotland og Wales. Initiativet forventes at resultere i en besparelse på 63 millioner plastikposer – svarende til 760 tons plastik – om året.

Lidls meddelelse kommer få måneder efter Frankrig helt forbød engangsplastikposerne i supermarkeder.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Sorø

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

11.11.2025

Tid

12:00

Sted

Fulbyvej 15, 4180 Sorø, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn