Terrorgruppe forbyder engangsplastposer

Den frygtede terroristorganisation Al-Shabab har nedlagt forbud mod brug af engangsposer af plastik i de områder af Somalia, gruppen kontrollerer. ”En trussel mod miljø og dyr”, lyder rationalet.

Handlende i de områder af Somalia, Al-Shabab kontrollerer, må finde andre metoder end engangsplastikposer til at transportere deres indkøb hjem, efter at terrororganisationen har nedlagt forbud mod poserne. Arkivfoto..

10.07.2018

CSR.dk

Omtanke for miljø og dyreliv er ikke normalt det, man forbinder med terrororganisationer i udviklingslande, men det er ikke desto mindre det, gruppen Al-Shabab, der primært opererer i Somalia, tilsyneladende udviser med et nyt forbud, skriver New York Times.

Læs også: Det handler om meget mere end plastikposer

Denne gang er det ikke, som avisen bemærker, mod musik, biografer, parabolantenner eller humanitære organisationer, men derimod engangsposer af plastik. Beboere i de områder, gruppen kontrollerer, må ikke længere bruge plastposer af respekt for miljøet.

Udmeldingen blev publiceret på en somalisk hjemmeside, man mener bliver styret af Al-Shabab. I en lydfil på sitet siger terrorgruppens guvernør i Jubaland-regionen, Mohammed Abu Abdullah, at plastikposer ”udgør en alvorlig trussel mod såvel mennesker som dyr”.

Hvordan den nye regel vil blive håndhævet, melder historien ikke noget om, men som såvel BBC som andre lakonisk bemærker, så plejer gruppens befalinger at blive fulgt på grund af deres tendens til at hugge diverse kropsdele af folk, der ikke makker ret.

Den nye antiplastik-politik er også blevet bemærket på de sociale medier, skriver NY Times, hvor folk gør sig morsomme over det mildest talt absurde i, at en gruppe, der jævnligt bomber, snigmyrder og torturerer uskyldige mennesker, tænker på miljø og sundhed med et forbud mod plastikposer.

Det er i øvrigt ikke første gang, terrorister udviser bekymring for verden omkring dem. Ifølge Times of Israel omfattede de mange dokumenter, der blev fundet i forbindelse med aktionen mod Osama Bin Ladens skjulested i 2011 blandt et brev, der opfordrer USA’s daværende præsident, Barack Obama, til at bekæmpe de ”katastrofale” klimaforandringer og ”redde menneskeheden”, som Reuters rapporterede.

Læs også: Hollandsk supermarked får verdens første plastikfrie afdeling

Og i 2014 foreslog en gruppe jihadister i Californien at opkræve et gebyr på 10 cent (ca. 60 øre) fra folk, der ikke selv har en genanvendelig pose med i supermarkedet. Nu går Al-Shabab altså et skridt videre, i hvert fald på ’hjemmemarkedet’. Om forbuddet mod humanitært arbejde stadig fastholdes, trods den nye kurs, vil tiden vise.

-AK

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C