Teknologierne til at genanvende tekstiler findes, men skalering er vanskelig

Scaling Circularity er navnet på en ny rapport, som belyser, hvad det kræver at skalere genanvendelse af tekstiler.

25.11.2021

CSR.dk

I kølvandet på COP26 har Global Fashion Agenda (GFA) offentliggjort Scaling Circularity - en ny rapport, der kortlægger de muligheder og investeringer, der kræves for at skalere genanvendelse af tekstiler. 

Rapporten, der er skrevet sammen med GFAs strategiske videnspartner, McKinsey & Company, konkluderer blandt andet, at modeindustrien kan blive 80 procent cirkulær i 2030, hvis investeringer i eksisterende genbrugsteknologier og infrastrukturer, øges.

McKinsey & GFA forskning viser, at hvis modeindustrien fortsætter sin nuværende kurs vil den i 2030 udlede 2,1 milliarder ton CO2. Det er det dobbelte af, hvad der kræves for at nå Parisaftalens mål.

Læs også: Zalando investerer i Infinited Fiber Company: Nu skal langt flere tekstiler genanvendes med ny teknologi

McKinsey & GFA estimerer at omkring 25 procent af disse udledninger kan reduceres ved hjælp af cirkulære forretningsmodeller som f.eks. tekstilgenanvendelse.

Selvom tekstilgenanvendelse kun er en del af det fulde cirkularitetsbillede, udgør det et altafgørende skridt på vejen imod en grønnere modeindustri. Vi har nået et vendepunkt i systemet, hvor genbrugsteknologier eksisterer og er klar til at blive skaleret kommercielt.

Alle større genbrugsteknologier har da også vist sig at give bedre miljømæssige resultater på tværs af drivhusgasudledninger, vandudtømning og arealanvendelse. I rapporten findes en fin grafik, der illustrerer dette. Alle eksisterende teknologier har ligeledes potentialet til at udvikle materialer, der er billigere end tilsvarende jomfruelige materialer, hvis de skaleres.

Læs også: Kemikalie-indhold i brugte tekstiler kan hæmme genanvendelse

Men netop skaleringen er en udfordring. Skalering kræver efterspørgsel, men efterspørgslen kan ikke opstå uden skalering (da det vil sænke omkostningsniveauet). Skalering kræver investorer, men for at det skal være attraktivt at investere i genanvendelsesteknologier kræver det tillid til udbuddet af råmateriale og efterspørgsel efter det genanvendte tekstil, der kommer ud i den anden ende.  Det kræver desuden systemer for indsamling og sortering af det tøj, der skal genanvendes.

"Denne forskning beviser, at de nødvendige genbrugsteknologier findes, leverer enorme forbedringer i miljøpåvirkningen, og at økonomien fungerer i stor skala. Udfordringen er at skabe betingelser for skalering. Med tilstrækkelige investeringer, understøttende politikker og ved at muliggøre præ-konkurrencemæssige samarbejder, er jeg optimistisk omkring, at vi kan skabe et rentabelt cirkulært system og accelerere modens rejse til netto nul”, siger Federica Marchionni, CEO, Global Fashion Agenda.

Rapporten fremhæver tre områder, der er altafgørende for fremtidens tekstilgenanvendelse: standardiseret forbrugermærkning, infrastruktur til indsamling og sortering samt fælles logistik.

Rapporten kan downloades her

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J