Teknikentreprenør vil føre byggeriet i en energieffektiv retning

Hvis vi skal komme klimakrisen til livs, skal en omstilling af bygningers energiforbrug være et af de væsentligste punkter på dagsordenen. Sådan lyder det fra GK, der har meldt sig ind i et initiativ, som netop skal belyse vigtigheden af energieffektivisering.

Per Erik Holsten, administrerende direktør ABB i Norge (tv.) og Guro Steine, koncerndirektør kommunikation og bæredygtighed GK (th.), er begge glade for, at teknikentreprenøren nu er en del af initiativet. Foto: GK..

20.10.2022

CSR.dk

Verden har brug for mere og mere energi – og skal vi imødekomme det behov, må man stoppe det spild af energi, der er i bygninger.

Det mener teknikentreprenøren GK, der derfor har meldt sig ind i det globale initiativ Energy Efficiency Movement, som arbejder for en øget bevidsthed om, hvordan effektivisering af energibrug er en vigtig spiller i kampen mod klimaforandringerne.

Læs også: Ny master skal styrke viden og kompetencer inden for bæredygtigt byggeri

”Vejen ud af klimakrisen mod et samfund med lille udledning og en mere bæredygtig fremtid kræver en storstilet omstilling af vores energisystem, og energieffektivitet er et afgørende værktøj. Vi tror på denne type tiltag, som handler om at innovere og sammen påvirke udviklingen i en mere energieffektiv retning”, siger Guro Steine, koncerndirektør for kommunikation og bæredygtighed i GK.

Et uudnyttet potentiale
Det er ABB, der står bag initiativet, som globalt har en bred vifte af virksomheder som deltagere – fra store, multinationale virksomheder som Microsoft til mindre nicheaktører.

Fælles for alle deltagerne er, at de ønsker at være drivkræfter for at reducere energiforbruget i bygninger og i verden.

”Det er en fornøjelse at byde GK velkommen som partner i Energy Efficiency Movement. Bygninger står for 40 procent af det globale energiforbrug, og der er et stort uudnyttet potentiale for effektivisering”, siger Per Erik Holsten, administrerende direktør for ABB i Norge.

Læs også: Byggeriet tømmer Danmark for råstoffer: Nu råber branchen vagt i gevær

GK vil dog ikke kun bruge initiativet til at rådgive andre virksomheder om, hvordan man sænker forbruget af energi.

Ifølge Guro Steine giver det også anledning til at kigge indad.

”Den type tiltag bidrager også til at holde fokus på energiforbruget i vores egen virksomhed. Hos GK har vi sat os som mål at mindst halvere vores egen udledning i 2030, og energieffektivisering i vores knap 100 lokalkontorer hører til de tiltag, der skal bidrage til denne reduktion af udledninger”.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle