Teknikentreprenør vil føre byggeriet i en energieffektiv retning

Hvis vi skal komme klimakrisen til livs, skal en omstilling af bygningers energiforbrug være et af de væsentligste punkter på dagsordenen. Sådan lyder det fra GK, der har meldt sig ind i et initiativ, som netop skal belyse vigtigheden af energieffektivisering.

Per Erik Holsten, administrerende direktør ABB i Norge (tv.) og Guro Steine, koncerndirektør kommunikation og bæredygtighed GK (th.), er begge glade for, at teknikentreprenøren nu er en del af initiativet. Foto: GK..

20.10.2022

CSR.dk

Verden har brug for mere og mere energi – og skal vi imødekomme det behov, må man stoppe det spild af energi, der er i bygninger.

Det mener teknikentreprenøren GK, der derfor har meldt sig ind i det globale initiativ Energy Efficiency Movement, som arbejder for en øget bevidsthed om, hvordan effektivisering af energibrug er en vigtig spiller i kampen mod klimaforandringerne.

Læs også: Ny master skal styrke viden og kompetencer inden for bæredygtigt byggeri

”Vejen ud af klimakrisen mod et samfund med lille udledning og en mere bæredygtig fremtid kræver en storstilet omstilling af vores energisystem, og energieffektivitet er et afgørende værktøj. Vi tror på denne type tiltag, som handler om at innovere og sammen påvirke udviklingen i en mere energieffektiv retning”, siger Guro Steine, koncerndirektør for kommunikation og bæredygtighed i GK.

Et uudnyttet potentiale
Det er ABB, der står bag initiativet, som globalt har en bred vifte af virksomheder som deltagere – fra store, multinationale virksomheder som Microsoft til mindre nicheaktører.

Fælles for alle deltagerne er, at de ønsker at være drivkræfter for at reducere energiforbruget i bygninger og i verden.

”Det er en fornøjelse at byde GK velkommen som partner i Energy Efficiency Movement. Bygninger står for 40 procent af det globale energiforbrug, og der er et stort uudnyttet potentiale for effektivisering”, siger Per Erik Holsten, administrerende direktør for ABB i Norge.

Læs også: Byggeriet tømmer Danmark for råstoffer: Nu råber branchen vagt i gevær

GK vil dog ikke kun bruge initiativet til at rådgive andre virksomheder om, hvordan man sænker forbruget af energi.

Ifølge Guro Steine giver det også anledning til at kigge indad.

”Den type tiltag bidrager også til at holde fokus på energiforbruget i vores egen virksomhed. Hos GK har vi sat os som mål at mindst halvere vores egen udledning i 2030, og energieffektivisering i vores knap 100 lokalkontorer hører til de tiltag, der skal bidrage til denne reduktion af udledninger”.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle