Tænketank: EU-krav kan give nye skyts til borgere

Det netop gennemførte rapporteringskrav fra EU kan give borgere ny mulighed for at holde virksomheder i ørene. Det mener Ditte Maria Brasso Sørensen fra Tænketanken Europa.

At EU påpeger, at kravene kan give bedre værktøjer til civilsamfundet, taler ifølge chefanalytikeren ind i en større tendens, hvor borgere trækker virksomheder i retten med anklager om, at de ikke lever op til deres klima- og miljømålsætninger. Foto: 123rf.com.

22.12.2023

CSR.dk

Næste år træder EU’s CSRD-direktiv i kraft. Men det handler ikke kun om, at de øgede rapporteringskrav skal skubbe til den grønne omstilling i erhvervslivet og den finansielle sektor.

Kravene skal også give civilsamfundet bedre værktøjer til at holde virksomhederne ansvarlige for, hvordan de håndterer mennesker og miljø.

Læs også: Analyse: Trods vilje er der langt til indfrielse af rapporteringskrav hos dansk erhvervsliv

Det skriver Ditte Maria Brasso Sørensen, der er chefanalytiker hos Tænketanken Europa, i et debatindlæg hos Altinget.

Ifølge chefanalytikeren er det en henvisning, der taler ind i en større, aktuel tendens, hvor borger og grønne organisationer for går rettens vej, så virksomheder lever op til deres klimamæssige ansvar.

Læs også: Kammeradvokaten: Domstol afgør snart, om Danmark dømmes for manglende klimahandling

Blandt andet har seks unge fra Portugal lagt sag an mod Danmark og 31 andre lande med anklager om, at de har brudt menneskerettighederne.

”Selvom det måske ikke er det primære formål med den nye lov, skaber EU’s krav til virksomheders bæredygtighedsrapportering et værktøj, og det rum for klimasøgsmål, de åbner, er med til at sikre, at de forpligtelser, virksomhedsledere har for at sikre virksomhedens finansielle afkast, balanceres med retskrav på også at sikre de klima- og miljømæssige påvirkninger af virksomheders aktiviteter,” skriver Ditte Maria Brasso Sørensen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

13.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Færre rapporteringskrav gør ikke ESG-data mindre relevante for SMV’er

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark