Tænketank: EU-krav kan give nye skyts til borgere

Det netop gennemførte rapporteringskrav fra EU kan give borgere ny mulighed for at holde virksomheder i ørene. Det mener Ditte Maria Brasso Sørensen fra Tænketanken Europa.

At EU påpeger, at kravene kan give bedre værktøjer til civilsamfundet, taler ifølge chefanalytikeren ind i en større tendens, hvor borgere trækker virksomheder i retten med anklager om, at de ikke lever op til deres klima- og miljømålsætninger. Foto: 123rf.com.

22.12.2023

CSR.dk

Næste år træder EU’s CSRD-direktiv i kraft. Men det handler ikke kun om, at de øgede rapporteringskrav skal skubbe til den grønne omstilling i erhvervslivet og den finansielle sektor.

Kravene skal også give civilsamfundet bedre værktøjer til at holde virksomhederne ansvarlige for, hvordan de håndterer mennesker og miljø.

Læs også: Analyse: Trods vilje er der langt til indfrielse af rapporteringskrav hos dansk erhvervsliv

Det skriver Ditte Maria Brasso Sørensen, der er chefanalytiker hos Tænketanken Europa, i et debatindlæg hos Altinget.

Ifølge chefanalytikeren er det en henvisning, der taler ind i en større, aktuel tendens, hvor borger og grønne organisationer for går rettens vej, så virksomheder lever op til deres klimamæssige ansvar.

Læs også: Kammeradvokaten: Domstol afgør snart, om Danmark dømmes for manglende klimahandling

Blandt andet har seks unge fra Portugal lagt sag an mod Danmark og 31 andre lande med anklager om, at de har brudt menneskerettighederne.

”Selvom det måske ikke er det primære formål med den nye lov, skaber EU’s krav til virksomheders bæredygtighedsrapportering et værktøj, og det rum for klimasøgsmål, de åbner, er med til at sikre, at de forpligtelser, virksomhedsledere har for at sikre virksomhedens finansielle afkast, balanceres med retskrav på også at sikre de klima- og miljømæssige påvirkninger af virksomheders aktiviteter,” skriver Ditte Maria Brasso Sørensen.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026CSR.dk

Shein dropper net-zero budskaber i Tyskland efter anklage om greenwashing

13.02.2026Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

10.02.2026Valified

Sponseret

Den største driftsrisiko i danske virksomheder står ikke i klimaregnskabet

10.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Automatisk Bæredygtighedsrapportering

06.02.2026PwC Danmark

Sponseret

Sustainability webinars

03.02.2026Valified

Sponseret

Ny analyse: Virksomheder får for første gang adgang til et fælles ESG-benchmark baseret på registerdata

20.01.2026CSRD+CO

Sponseret

VSME rapportering - Basic eller Comprehensive?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny revideret version af EU's bæredygtighedsstandarder: Kortere, klarere og færre krav

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online