Syv nye anlæg skal forhindre afbrænding af overskydende biogas

Med 773 millioner kroner i ryggen skal Energinet bygge syv nye anlæg, der skal gøre det muligt, at lokalt produceret biogas kan løftes op og transporteres rundt i landet. Uden anlæggene risikerer gassen ellers at blive brændt af og gå til spilde, fortæller direktør.

I sommermånederne er forbruget af gas som regel lavere, og derfor risikerer den at blive brændt af, fordi det endnu ikke er muligt at transportere gassen tilbage i systemet. Arkivfoto..

24.01.2023

CSR.dk

Det danske gassystem har udviklet sig betydeligt, siden vi blot trak naturgas fra Nordsøen og transporterede det ud til de mange husstande.

I dag sender vi gas den modsatte vej – fra lokale producenter af biogas og ud i det store transmissionssystem. Men systemet trænger til en overhaling.

Mængden af biogas bliver ikke mindre, men danner derimod lommer i det danske gasnet, hvor gassen ikke kan afsættes.

Det skal 773 millioner kroner være med til at løse.

Læs også: Analyse: Her skal de grønne ambitioner omsættes til handling

Beløbet har klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard netop godkendt at give til Energinet, der skal bruge investeringen på en omfattende moderniseringsplan. Det skriver ministeriet i en pressemeddelelse.

Rundt om i landet er der områder (store cirkler), hvor der kan opstå ubalancer mellem biogasproduktion og lokalt gasforbrug. Nye anlæg (de gule prikker) gør det muligt at sende gas fra de lokale gasdistributionssystemer (hvide streger) ud på gastransmissionssystemet (mørkeblå streger) og rundt i landet. Foto: Energinet..

Det involverer syv nye anlæg, der skal gøre det muligt at transportere biogas ud i det store gastransmissionssystem, når der i det lokale distributionssystem produceres mere biogas, end der efterspørges.

Midlertidige løsninger på vej
De syv anlæg er en løsning, der virker til at være tiltrængt. Tidligere har Klimamonitor gennem en aktindsigt afdækket, at statens gasselskab, Evida, måtte bede flere biogasproducenter om at nedsætte produktionen, fordi systemet ikke har kunne afsætte den overskydende gas.

Det gælder særligt i sommermånederne, hvor forbruget af gas er lavere.

”En del af produktionen af den grønne gas risikerer dermed at skulle neddrosles, eller at overskudsgas må brændes af, fordi den hverken kan bruges lokalt eller komme væk fra det lokale gassystem,” siger Peter Hodal, direktør for Gastransmission i Energinet, i en pressemeddelelse.

Læs også: Trekantområdet vil være Nordeuropas fyrtårn indenfor produktion af grønne brændstoffer

I 2026 skal de syv anlæg stå klar, men Energinet arbejder med Evida på løsninger, der kan afhjælpe problematikken her og nu.

I Karup vil Evida ombygge to kompressorer, mens Energinet leverer resten af tilslutning til transmissionsnettet for derved at lave en midlertidig løsning til at håndtere biogaslommer i lokalområdet.

Energinet vil også arbejde med lokale markedsløsninger, som ifølge Klimamonitor henviser til en praksis, hvor biogasproducenter giver rabat til virksomheder, der bruger gas i stedet for den billigere olie.

Energinet planlægger at etablere fem af de i alt syv anlæg i Jylland, mens ét skal bygges på Fyn og den sidste skal placeres på Sjælland.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams