Syv leverandører smidt ud af Bangladesh-akkorden

Akkorden for brand- og bygningssikkerhed i Bangladesh har udelukket syv tøjproducenter fra at levere til de repræsenterede brands pga. dårlige sikkerhedsforhold.

I alt 10 fabrikker er røget ud af Bangladesh-Akkorden pga. for dårlige arbejdsforhold. Arkivfoto..

19.12.2016

CSR.dk

I april 2013 styrede tøjfabrikken Rana Plaza i udkanten af Bangladeshs hovedstad Dhaka sammen i en katastrofe, der kostede 1138 mennesker livet. Siden da har de mange internationale brands, der får produceret tøj i landets enorme tekstilsektor, i større eller mindre grad arbejdet for at forbedre forholdene for de flere millioner fabriksansatte.

Læs også: Branddøre i Bangladesh – H&M kæmper, NGO’er kritiserer

Et af de konkrete initiativer, der blev stablet på benene efter ulykken, er den såkaldte Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh, som har samlet over 200 globale mærkevarer i bestræbelserne på at sikre bedre arbejdsbetingelser på fabrikkerne.

En central opgave for Akkorden er at inspicere de over 1.600 fabrikker, den pt. dækker, påpege fejl og sørge for, at fabriksejerne udbedrer dem, hvis de ikke vil miste Akkordens medlemmer som kunder. Netop det er imidlertid lige sket for syv leverandører, skriver Dansk Mode & Tekstil.

Det drejer sig om i alt 10 fabrikker, der blev inspiceret af uafhængige ingeniører i løbet af 2014. På baggrund af kontrolbesøgene blev der udarbejdet en rapport over mangelfuld brand- og bygningssikkerhed. Leverandørerne har haft to år til at udbedre disse sikkerhedsrisici, men da de ikke har formået at rette op på manglerne, har Akkorden afbrudt samarbejdet med leverandørerne. Dermed har de ikke længere mulighed for at producere varer til virksomheder, der har skrevet under på Akkorden. 

Ifølge tal fra Akkorden er omkring 63 procent af de rapporterede sikkerhedsproblemer blevet udbedret på fabrikkerne i Bangladesh, mens omkring 80 procent af el-relaterede problemer er ordnet. Dog er det kun 15 ud af godt 1.600 Akkord-fabrikker i Bangladesh, der har formået at rette op på samtlige af de rapporterede mangler

Læs også: To nye apps sikrer bæredygtighed i tekstilbranchen

De syv leverandører er Haesong Group (Haesong Corporation Ltd. og Haesong Sweater Ltd.), Tuba Garments Ltd., Rock Knitwears Ltd., Riverside Apparels, MS Attires Ltd., Anam Garments Ltd. og Ashulia Apparels. Hvilke brands de producerer for, fremgår ikke.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

07.04.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams