Sveriges største CO2-udledere vil på forkant med nationale klimamål

I 2045 vil Sverige nå netto nul-udledning på klimaregnskabet. Syv af landets tyve største udledere har sat mål om nå netto nul – eller tæt på nul – allerede i 2035.

Ud af Sveriges 20 største drivhusgasudledere, styrer syv efter at blive netto klimaneutral i 2035 - ti år før det nationale svenske mål. Foto: 123RF.

21.11.2022

CSR.dk

Sveriges 20 største udledere af drivhusgasser står for næsten en tredjedel af Sveriges samlede udledninger. Hvordan de formår at justere og reducere deres udledning, bliver helt afgørende for, om de svenske klimamål kan nås.

I en ny rapport kortlægger Haga-initiativet de tyves klimamålsætninger og -initiativer for at begrænse de direkte udledninger.

”Effekten af ​​disse udledningsreducerende ambitioner kan også være flere gange større, da omstillingen i flere af virksomhederne rammer hele værdikæder med reduceret udledning til følge,” siger Nina Ekelund, generalsekretær i Haga-initiativet, i en pressemeddelelse.

Syv virksomheder har sat som mål at udlede netto nul eller tæt på nul allerede i 2035. Disse virksomheder er Stockholm Exergi, Göteborg Energi, Renova, Sysav, Preem, E.ON og Höganäs, mens Stockholm Exergi også ved hjælp af BECCS (karbonfangst) vil opfange mere kuldioxid, end virksomheden udleder.

Læs også: Trecifret millionbeløb skal mindske H&M’s scope 3-udledninger

”Det er glædeligt, at vi er på forkant med vores klimastrategi, og vi håber, at flere virksomheder gør os kunsten efter. Hvis virksomhederne reducerer deres emissioner og modvirker resten med minus-emissioner gennem BECCS, når de netto nul klimapåvirkning. Med klare og separate mål for både reduktion og minus på alle niveauer, når vi sikkert og effektivt vores mål,” siger Anders Egelrud, adm. direktør i Stockholm Exergi.

Hvis man ser på mængder, er det Preem, der er den største emissionsreducer. Brændstofgiganten har besluttet at nå netto-nul-emissioner i hele værdikæden i 2035. Det betyder, at over 2,1 millioner tons CO2 vil blive fjernet fra raffinaderidriften, et tal, der vil bidrage til store emissionsreduktioner i Sverige.

”Rapporten viser tydeligt, at Preems omstillingsarbejde er vigtigt for, at Sverige kan opfylde klimamålene. Preem er midt i en ambitiøs transformation, hvor vi vil være klimaneutrale langs hele værdikæden allerede i 2035,” siger Katarina Thorling, der er Head of Sustainability Development hos Preem.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J