Svensk nethandel lancerer klimamærkning på fødevarer

3.000 fødevarer, der bliver forhandlet hos svenske Mat.se, har nu fået klimamærkning, der bliver beregnet efter en analyse baseret på hele varens livscyklus og opgjort i CO2 pr. kg.

”De kunder, der ønsker at træffe bevidste valg, kan nu påvirke deres madkasses klimaaftryk, mens de handler", siger virksomhedsansvarlig hos Mat.se, Karin Jelkeby.

14.11.2019

CSR.dk

Den svenske fødevarehandel på nettet Mat.se har netop i samarbejde med forskningsinstituttet RISE lanceret klimamærkning op omkring 3.000 fødevarer. Det gør det til den mest omfattende klimamærkning af fødevarer i detailhandlen verden hidtil har set.

Læs også: Coop siger nej til klimamærkning

Produkterne er alle blevet mærket med egne klimatal, der er fundet ved hjælp af en analyse baseret på varens livscyklus. Flere parametre som dyrkningsmetode, forarbejdning og transport påvirker således varens endelig klimatal.

”Ved at kombinere tydelige CO2-informationer med innovative løsninger gør vi det enkelt for kunderne at finde frem til fødevarernes klimapåvirkning”, siger virksomhedsansvarlig hos Mat.se, Karin Jelkeby, og fortsætter:

”De kunder, der ønsker at træffe bevidste valg, kan nu påvirke deres madkasses klimaaftryk, mens de handler. Vi er utrolig stolte over at være de første, der gør dette muligt”.

Klimatal opgjort som CO2 pr. kg
En vares klimatal bliver hos Mat.se opgjort efter samme princip, som vi kender fra priser opgjort i kroner pr. kg. På den måde viser enheden CO2 pr. kg altså, hvad et kilo af varen svarer til i CO2-udslip.

”Fødevarer står i dag for omkring 25 procent af husholdningens samlede klimaaftryk, hvilket betyder, at forandringer hos kunderne kan gøre store forskelle. Vi vil være med og skabe banebrydende forudsætninger for svensk fødevarehandel og hele fødevaresektoren”, siger enhedschef hos RISE, Thomas Angervall.

I første omgang er der kommet klimamærkning på de varer, der oftest bliver købt og handles i store mængder ad gangen. Mat.se er en del af Axfood-koncernen, og har peger man på, at klimamærkningen ligger i fin tråd med deres arbejde med holdbarhed.

”Hvis satsningen bliver en succes hos kunderne, så håber jeg, at flere kæder kan indføre tilsvarende systemer”, siger holdbarhedschef hos Axfood, Åsa Domeij.

Læs også: 10-punktsplan skal bane vejen for en grønnere dagligvarehandel

Mat.se har under arbejdet med databasen lavet test, der peger på, at kunderne er interesserede og villige til at tage hensyn til madens klimaaftryk.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online