Svampe i asfaltbranchen kan give grønne dividender

I et forsøg på Femern Bælt-Projektet prøver bygherrerne en svampebaseret løsning af for at rykke branchen i en grønnere retning.

Foto: 123rf.com

25.11.2024

CSR.dk

For asfaltbranchen har der hidtil været særligt én stor knast i deres grønne omstilling: bindemidlet bitumen. Bitumen er et restprodukt fra råolie og et meget CO2-tungt materiale, Det er dog afgørende for produktionen af asfalt og derfor en stor udfordring for branchen.

En udenlandsk virksomhed har muligvis fundet løsningen. Deres nye bindemiddel er baseret på svamperødder, mycelium, og er 100% biobaseret. Rødderne kan omslutte de småsten, der danner asfaltens struktur. Denne teknologi bliver nu testet på en parkeringsplads ved Rødbyhavn tæt på Femern Bælt-tunnelens byggeplads

Ud over dens status som naturmiddel er fordelen ved det svampebaserede bindemiddel også, at produktionen af asfalten kan foregå uden den energikrævende opvarmningsproces. Dermed reduceres CO2-udledningerne yderligere, hvilket gør løsningen særligt attraktiv for fremtidens grønne byggeri.

Fermentering er fremtiden

Visibuilt, virksomheden bag løsningen, ser et stort potentiale i det fermenterede bindemiddel kaldet visiBIT og har fulgt nøje med i forsøgets lovende resultater.

”Vores løsning er verdens første fermenterede bindemiddel til asfaltindustrien, og det er helt unikt. Forsøget er gået over al forventning, og vi har nu vist, at vi kan konstruere en asfaltbelægning fremstillet med visiBIT ved brug af industriens egne maskiner”, siger Line Kloster Pedersen, som er direktør for Visibuilt, til TV2 Øst.

Ud over de nuværende tests skal Visibuilt også teste holdbarheden af asfalten, inden de kan begynde at udbrede den. 

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår