Superfly fra Airbus er hurtigt – men ikke særlig grønt

Flyproducenten Airbus har for nylig patenteret et jetfly, der er kan flyve fra London til New York på en time. Men særlig miljøvenligt er det ikke.

Airbus' nye superfly har tre typer motorer. Superhurtigt - knap så grønt..

07.08.2015

CSR.dk

Mach 4.5 – 4½ gange lydens hastighed eller i omegnen er 4500 km/t – det vil være topfarten for det nye fly, Airbus for nylig har fået patent på i USA. Det vil – i teorien – kunne sende flyet og dets 20 passagerer fra London til New York på blot en time, i modsætning til de ca. syv timer det tager et normalt rutefly i dag.

Læs også: Transportfremtiden ser lysegrøn ud

Men den slags hastigheder kommer selvfølgelig med en prisseddel, både for Airbus og de potentielle billetkøbere, men også for miljøet, det skriver DR.

Det nye fly er således afhængig af hele tre forskellige typer motorer, der hver især må formodes at sluge ganske solide mængder brændstof. Og med tanke på det pres, flyindustrien i forvejen er under, når det kommer til begrænsning af forurening, så kan miljøaspektet meget vel blive et af de største bump på vejen i forhold til en realisering af projektet.

”Dét med at transportere sig meget hurtigere i forhold til i dag kræver mere energi, og derfor er det ikke noget, som jeg tror, vi vil se så meget til. Derimod tror jeg, at de teknologier, vi kommer til at se i fremtiden, vil være nogle, som løser de store samfundsmæssige udfordringer på transportområdet. Det vil sige markant mindre CO2-udslip og begrænsning af trængsel i bytrafikken som de bærende dele,” siger institutdirektør for DTU Transport, Niels Buus Kristensen, til P1 Morgen.

Læs også: Obama vil tvinge flybranchen til at skære i CO2-udledning

Niels Buus Kristensen vurderer at flyet kan en teknisk mulighed inden for ca. 10 år, men han tvivler, med ovenstående in mente, på dets potentiale som massetransportmiddel. Der kan dog stadig være perspektiver i udviklingsarbejdet.

”Der kan være nogle delteknologier i det her, som kan bruges i andre sammenhæng til den kommercielle luftfart. Man kan også forestille sig, at nogle af de dele, der ligger i patentet, vil kunne bruges militært til overvågningsfly, der kan flyve meget hurtigt,” siger han.

Se det fulde patent hos det amerikanske patentkontor, USPTO.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København