Strømtyvene har huseret på skolerne i sommerferien

Mens elever og lærere har holdt sommerferie, har strømtyvene været på spil på landets folkeskoler.

29.08.2008

CSR.dk

Mens elever og lærere har holdt sommerferie, har strømtyvene været på spil på landets folkeskoler. Strømtyvenes udbytte har været omkring seks millioner kroner i unødigt elforbrug alene i juli, viser en beregning fra Elsparefonden. Penge, der i stedet kunne være brugt på bedre undervisningsmateriale og it-faciliteter.
Det unødige strømfråds i sommerferien er sket på 1400 af landets omkring 2000 folkeskoler. I alt har skolerne brugt cirka fire millioner kilowatt-timer mere end nødvendigt i juli, og deres CO2-regnskab er blevet forværret med 2000 ton CO2.
”Elsparefondens beregninger viser, at kun en tredjedel af skolerne har formået at skrue elforbruget ned på et acceptabelt niveau i ferien – det vil sige på halvt blus eller lavere. Tallene viser med al tydelighed, at der kan gøres rigtig meget for at komme energifråds i offentlige bygninger til livs,” siger Christian Jarby, kundechef i Elsparefonden.
Elsparefondens analyse af skolernes strømforbrug bygger på det reelle forbrug på 193 skoler i maj 2008, hvor der fortsat var normal skolegang, og i feriemåneden juli. Skolernes elforbrug blev løbende registreret på Elsparefondens Se Elforbrug.dk, og det er data herfra, Elsparefonden har brugt til beregningerne.
Det er især på skolerne i København og på Sjælland, at elmålerne har kørt stærkere end nødvendigt i sommerferien. Mens fynske og jyske skoler i højere grad har formået at reducere elforbruget.
Analysen viser desuden, at der er en klar tendens til, at de små skoler har skåret kraftigere ned end de store skoler.
Elsparefonden starter her i efteråret aktiviteter over for kommunerne, som skal hjælpe med at reducere elforbruget på skolerne.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle