Storstilet internationalt forskningsprogram – med dansk vært

Nyt forskningsprogram, administreret af danske LIFE, skal belyse, hvordan man kan tilpasse det globale samfund til fremtidens klimaændringer.

02.11.2009

CSR.dk

De fremtidige klimaændringer truer i stigende grad den globale fødevareforsyning og dermed millioner af menneskers tilværelse. Derfor indledes et nyt forskningsprogram, som skal administreres fra danske LIFE – Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet. LIFE blev valgt som vært for det nye program blandt flere internationale ansøgere. Det nye forskningsprogram CCAFS (the Challenge Program on Climate Change, Agriculture and Food Security) vil særligt fokusere på Indus-Ganges sletten og Vest- og Østafrika. Det særlige fokus er et led i forskningsprogrammets ambition om at sikre målrettet forskning til udvikling af småbønders landbrug i en tid med klimaforandringer. Samtidig bidrager det til at skabe en stabil landbrugsudvikling og fødevareforsyning i regioner, hvor halvdelen eller mere af befolkningen lever i landdistrikterne. Ifølge direktør for CCAFS Bruce Campbell vil programmet sætte fokus på, hvordan man opnår løsninger for jordbruget, der kan føre til en reduktion af de 15 procent af drivhusgasudledningen, som jordbrugserhvervet bidrager med i dag. Professor ved Institut for Jordbrug og Økologi på LIFE og medlem af FN´s klimapanel John R. Porter uddyber:
”Med lanceringen af dette forskningsprogram får dansk forskning mulighed for at bidrage til en af de allervigtigste udfordringer i fremtiden, nemlig de globale klimaændringer og den globale fødevareforsyning. Danmark kan hermed bidrage med en række dygtige forskere, som kan udvikle modeller for, hvordan vi bedst ruster verdenssamfundet til klimaudfordringerne, samt værktøjer der kan hjælpe småbønder med at forbygge konsekvenserne.”
-JR

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online