Storstilet internationalt forskningsprogram – med dansk vært

Nyt forskningsprogram, administreret af danske LIFE, skal belyse, hvordan man kan tilpasse det globale samfund til fremtidens klimaændringer.

02.11.2009

CSR.dk

De fremtidige klimaændringer truer i stigende grad den globale fødevareforsyning og dermed millioner af menneskers tilværelse. Derfor indledes et nyt forskningsprogram, som skal administreres fra danske LIFE – Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet. LIFE blev valgt som vært for det nye program blandt flere internationale ansøgere. Det nye forskningsprogram CCAFS (the Challenge Program on Climate Change, Agriculture and Food Security) vil særligt fokusere på Indus-Ganges sletten og Vest- og Østafrika. Det særlige fokus er et led i forskningsprogrammets ambition om at sikre målrettet forskning til udvikling af småbønders landbrug i en tid med klimaforandringer. Samtidig bidrager det til at skabe en stabil landbrugsudvikling og fødevareforsyning i regioner, hvor halvdelen eller mere af befolkningen lever i landdistrikterne. Ifølge direktør for CCAFS Bruce Campbell vil programmet sætte fokus på, hvordan man opnår løsninger for jordbruget, der kan føre til en reduktion af de 15 procent af drivhusgasudledningen, som jordbrugserhvervet bidrager med i dag. Professor ved Institut for Jordbrug og Økologi på LIFE og medlem af FN´s klimapanel John R. Porter uddyber:
”Med lanceringen af dette forskningsprogram får dansk forskning mulighed for at bidrage til en af de allervigtigste udfordringer i fremtiden, nemlig de globale klimaændringer og den globale fødevareforsyning. Danmark kan hermed bidrage med en række dygtige forskere, som kan udvikle modeller for, hvordan vi bedst ruster verdenssamfundet til klimaudfordringerne, samt værktøjer der kan hjælpe småbønder med at forbygge konsekvenserne.”
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.