Storstilet internationalt forskningsprogram – med dansk vært

Nyt forskningsprogram, administreret af danske LIFE, skal belyse, hvordan man kan tilpasse det globale samfund til fremtidens klimaændringer.

02.11.2009

CSR.dk

De fremtidige klimaændringer truer i stigende grad den globale fødevareforsyning og dermed millioner af menneskers tilværelse. Derfor indledes et nyt forskningsprogram, som skal administreres fra danske LIFE – Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet. LIFE blev valgt som vært for det nye program blandt flere internationale ansøgere. Det nye forskningsprogram CCAFS (the Challenge Program on Climate Change, Agriculture and Food Security) vil særligt fokusere på Indus-Ganges sletten og Vest- og Østafrika. Det særlige fokus er et led i forskningsprogrammets ambition om at sikre målrettet forskning til udvikling af småbønders landbrug i en tid med klimaforandringer. Samtidig bidrager det til at skabe en stabil landbrugsudvikling og fødevareforsyning i regioner, hvor halvdelen eller mere af befolkningen lever i landdistrikterne. Ifølge direktør for CCAFS Bruce Campbell vil programmet sætte fokus på, hvordan man opnår løsninger for jordbruget, der kan føre til en reduktion af de 15 procent af drivhusgasudledningen, som jordbrugserhvervet bidrager med i dag. Professor ved Institut for Jordbrug og Økologi på LIFE og medlem af FN´s klimapanel John R. Porter uddyber:
”Med lanceringen af dette forskningsprogram får dansk forskning mulighed for at bidrage til en af de allervigtigste udfordringer i fremtiden, nemlig de globale klimaændringer og den globale fødevareforsyning. Danmark kan hermed bidrage med en række dygtige forskere, som kan udvikle modeller for, hvordan vi bedst ruster verdenssamfundet til klimaudfordringerne, samt værktøjer der kan hjælpe småbønder med at forbygge konsekvenserne.”
-JR

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online