Store korruptionsudfordringer på internationale markeder

Tre fjerdedele af verdens lande ligger ifølge Transparancy International's korruptionsindeks 2010 (CPI) under middel, når det handler om korruption i form af bestikkelse og afpresning.

10.01.2011

CSR.dk

Tallene får nu Dansk Industri (DI) til at opfordre danske virksomheder med udenlandske aktiviteter til at inddrage korruption som en risiko i arbejdet med CSR.

”Korruption er en betydelig forhindring for udvikling og økonomisk vækst. Og det er helt klart et parameter, som alle danske virksomheder må tage med i deres risikovurdering, når de overvejer outsourcing og nye underleverandører,” forklarer DI’s konsulent i afsætningspolitik og international CSR, Christine Jøker Lohmann til di.dk

Hun peger på, at det blandt andet er værd at notere sig, at samtlige BRIK-lande, der er vækstmarkeder, ligger i den dårlige ende af indekset.

Støtter antikorruptions-konvention
DI støtter FN’s antikorruptions-konvention, som er et initiativ, der giver en global ramme for at bekæmpe korruption.

”Hvis vi kan nå frem til, at den konvention i højere grad bliver overholdt, er der helt klart et potentiale her, som kan bane vejen frem for mere lige og fair vilkår at drive virksomhed på rundt om i verdenen,” fortæller Christine Jøker Lohmann.

Ifølge DI har business-organisationen ICC i samarbejde med Word Economic Forum og Transparency International netop udgivet casesamlingen RESIST, hvor en række internationale virksomheder fortæller om deres erfaringer med at håndtere for eksempel korruption, afpresning og bestikkelse. Her kan andre virksomheder finde inspiration til, hvilke konkrete problemstillinger, man kan løbe ind i på de udenlandske markeder og hvordan de løses.

 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Fristads Kansas

Sponseret

Fristads bidrager til gennembrud inden for antimonfri flammehæmmende fibre

15.06.2026DTU

Sponseret

Building Sustainable Leadership: Simon Kofod-Svendsen's Executive Education Journey

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT underskriver rekordstor ordre på strømkabelprojektet Eastern Green Link 3, der styrker det britiske elnet

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Tre råd til at komme i gang med biodiversitet i værdikæderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J