Store korruptionsudfordringer på internationale markeder

Tre fjerdedele af verdens lande ligger ifølge Transparancy International's korruptionsindeks 2010 (CPI) under middel, når det handler om korruption i form af bestikkelse og afpresning.

10.01.2011

CSR.dk

Tallene får nu Dansk Industri (DI) til at opfordre danske virksomheder med udenlandske aktiviteter til at inddrage korruption som en risiko i arbejdet med CSR.

”Korruption er en betydelig forhindring for udvikling og økonomisk vækst. Og det er helt klart et parameter, som alle danske virksomheder må tage med i deres risikovurdering, når de overvejer outsourcing og nye underleverandører,” forklarer DI’s konsulent i afsætningspolitik og international CSR, Christine Jøker Lohmann til di.dk

Hun peger på, at det blandt andet er værd at notere sig, at samtlige BRIK-lande, der er vækstmarkeder, ligger i den dårlige ende af indekset.

Støtter antikorruptions-konvention
DI støtter FN’s antikorruptions-konvention, som er et initiativ, der giver en global ramme for at bekæmpe korruption.

”Hvis vi kan nå frem til, at den konvention i højere grad bliver overholdt, er der helt klart et potentiale her, som kan bane vejen frem for mere lige og fair vilkår at drive virksomhed på rundt om i verdenen,” fortæller Christine Jøker Lohmann.

Ifølge DI har business-organisationen ICC i samarbejde med Word Economic Forum og Transparency International netop udgivet casesamlingen RESIST, hvor en række internationale virksomheder fortæller om deres erfaringer med at håndtere for eksempel korruption, afpresning og bestikkelse. Her kan andre virksomheder finde inspiration til, hvilke konkrete problemstillinger, man kan løbe ind i på de udenlandske markeder og hvordan de løses.

 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

17.08.2026CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

CSR.dk

IKEA's tidlige sats på elektriske leveringer betaler sig

CSR.dk

16 partnere går sammen om at genanvende plast fra blodposer

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup