Store korruptionsudfordringer på internationale markeder

Tre fjerdedele af verdens lande ligger ifølge Transparancy International's korruptionsindeks 2010 (CPI) under middel, når det handler om korruption i form af bestikkelse og afpresning.

10.01.2011

CSR.dk

Tallene får nu Dansk Industri (DI) til at opfordre danske virksomheder med udenlandske aktiviteter til at inddrage korruption som en risiko i arbejdet med CSR.

”Korruption er en betydelig forhindring for udvikling og økonomisk vækst. Og det er helt klart et parameter, som alle danske virksomheder må tage med i deres risikovurdering, når de overvejer outsourcing og nye underleverandører,” forklarer DI’s konsulent i afsætningspolitik og international CSR, Christine Jøker Lohmann til di.dk

Hun peger på, at det blandt andet er værd at notere sig, at samtlige BRIK-lande, der er vækstmarkeder, ligger i den dårlige ende af indekset.

Støtter antikorruptions-konvention
DI støtter FN’s antikorruptions-konvention, som er et initiativ, der giver en global ramme for at bekæmpe korruption.

”Hvis vi kan nå frem til, at den konvention i højere grad bliver overholdt, er der helt klart et potentiale her, som kan bane vejen frem for mere lige og fair vilkår at drive virksomhed på rundt om i verdenen,” fortæller Christine Jøker Lohmann.

Ifølge DI har business-organisationen ICC i samarbejde med Word Economic Forum og Transparency International netop udgivet casesamlingen RESIST, hvor en række internationale virksomheder fortæller om deres erfaringer med at håndtere for eksempel korruption, afpresning og bestikkelse. Her kan andre virksomheder finde inspiration til, hvilke konkrete problemstillinger, man kan løbe ind i på de udenlandske markeder og hvordan de løses.

 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.10.2025CSR.dk

Isoleringsvirksomhed vil gøre tekstilaffald til byggemateriale

15.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric deltager ved Dansk Fjernvarme Landsmøde 2025

09.10.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Solidaritet som forretningsmodel: Isangs og Folkekirkens Nødhjælp viser vejen

03.10.2025Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed som strategi: AV Group Denmark vil arbejde med bæredygtighed i hele værdikæden

01.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny fleksibel ladeløsning reducerer udfordringer med el-kapaciteten

30.09.2025CSR.dk

Klar til en ny æra for plastsortering

29.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer nye referencedesigns med integreret energistyring og væskekøling

25.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Mød fremtidens industriløsninger - og kom med til Schneider Electric's After Party på HI-messen!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Industri
Workshop
Støvring - ESG Inspirationsdage: Hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

28.10.2025

Tid

08:00

Sted

Støvring, Mekoprint

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Oktober

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online