Store korruptionsudfordringer på internationale markeder

Tre fjerdedele af verdens lande ligger ifølge Transparancy International's korruptionsindeks 2010 (CPI) under middel, når det handler om korruption i form af bestikkelse og afpresning.

10.01.2011

CSR.dk

Tallene får nu Dansk Industri (DI) til at opfordre danske virksomheder med udenlandske aktiviteter til at inddrage korruption som en risiko i arbejdet med CSR.

”Korruption er en betydelig forhindring for udvikling og økonomisk vækst. Og det er helt klart et parameter, som alle danske virksomheder må tage med i deres risikovurdering, når de overvejer outsourcing og nye underleverandører,” forklarer DI’s konsulent i afsætningspolitik og international CSR, Christine Jøker Lohmann til di.dk

Hun peger på, at det blandt andet er værd at notere sig, at samtlige BRIK-lande, der er vækstmarkeder, ligger i den dårlige ende af indekset.

Støtter antikorruptions-konvention
DI støtter FN’s antikorruptions-konvention, som er et initiativ, der giver en global ramme for at bekæmpe korruption.

”Hvis vi kan nå frem til, at den konvention i højere grad bliver overholdt, er der helt klart et potentiale her, som kan bane vejen frem for mere lige og fair vilkår at drive virksomhed på rundt om i verdenen,” fortæller Christine Jøker Lohmann.

Ifølge DI har business-organisationen ICC i samarbejde med Word Economic Forum og Transparency International netop udgivet casesamlingen RESIST, hvor en række internationale virksomheder fortæller om deres erfaringer med at håndtere for eksempel korruption, afpresning og bestikkelse. Her kan andre virksomheder finde inspiration til, hvilke konkrete problemstillinger, man kan løbe ind i på de udenlandske markeder og hvordan de løses.

 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

02.11.2026CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle