JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

Der var fokus på overordnet strategi, fælles retning og ikke mindst ambitioner for sustainability og compliance, da JYSK samlede 475 deltagere fra leverandører og internationale tradere til fælles event i Shanghai.

Søren Lip ter Beek er Compliance Manager i JYSK og stod for leverandørtræffet.. Foto: JYSK

04.06.2026

CSR.dk

JYSK har for første gang afholdt et større leverandørarrangement i Asien, som en del af virksomhedens ambition om at styrke samarbejdet om og forankringen af compliance- og bæredygtighedsarbejdet med leverandørerne.

"Vores ansvar rækker ud over vores egen forretning og omfatter derfor også vores leverandører. Vi arbejder målrettet på at reducere udledningen af drivhusgasser på tværs af vores værdikæde, og vi kan kun lykkes, hvis vi gør det sammen. Derfor er det vigtigt for os at mødes fysisk, dele viden og motivere vores leverandører og underleverandører, så vi sammen kan opretholde høje standarder og bidrage til vores fælles mål,” fortæller Søren Lip ter Beek, der er Compliance Manager i JYSK og ansvarlig for leverandørarrangementet.

Så d. 2. juni, da JYSK bød indenfor til Supplier Event i Shanghai, præsenterede virksomheden bl.a. mulige fabriksspecifikke reduktionsinitiativer, forventninger til datadeling samt deres SBTi‑validerede klimamål, der skal sikre reduktion af CO₂‑udledninger på tværs af værdikæden.

CO2-reduktioner hos leverandørerne er afgørende

Da størstedelen af JYSKs CO₂‑udledninger stammer fra produktionen af varer, er leverandørernes engagement afgørende for at nå virksomhedens SBTi-klimamål i scope 3. Derfor arbejder JYSK løbende på initiativer, de præsenterer for leverandørerne, med henblik på at reducere emissionerne fra produkterne hos fabrikkerne.

Helt overordnet har JYSK forpligtet sig til, at minimum 72,5 procent af leverandørerne målt på udledninger inden udgangen af 2028 beregner deres individuelle udledninger og selv får SBTi-godkendte målsætninger.

“Vi vil gerne sikre en endnu større fælles forståelse for vores strategiske retning inden for sociale forhold, miljøpåvirkning og compliance. Det er første gang, vi afholder et arrangement af denne type i Asien, hvilket understreger, hvor vigtigt samarbejdet med vores kinesiske leverandører og underleverandører,” fortæller Søren Lip ter Beek.

Deltagerne fik desuden et indblik i JYSKs arbejde med sociale- og miljøaudits gennem amfori, hvor minimumsforventningerne løbende skærpes, for at forbedre forholdene for medarbejderne, samt fabrikkernes miljøpåvirkning.

Man kan læse om JYSKs SBTi-godkendte klimamål her.

/ehs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.06.2026CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

03.06.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Tre råd til at komme i gang med biodiversitet i værdikæderne

CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams