JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

Der var fokus på overordnet strategi, fælles retning og ikke mindst ambitioner for sustainability og compliance, da JYSK samlede 475 deltagere fra leverandører og internationale tradere til fælles event i Shanghai.

Søren Lip ter Beek er Compliance Manager i JYSK og stod for leverandørtræffet.. Foto: JYSK

04.06.2026

CSR.dk

JYSK har for første gang afholdt et større leverandørarrangement i Asien, som en del af virksomhedens ambition om at styrke samarbejdet om og forankringen af compliance- og bæredygtighedsarbejdet med leverandørerne.

"Vores ansvar rækker ud over vores egen forretning og omfatter derfor også vores leverandører. Vi arbejder målrettet på at reducere udledningen af drivhusgasser på tværs af vores værdikæde, og vi kan kun lykkes, hvis vi gør det sammen. Derfor er det vigtigt for os at mødes fysisk, dele viden og motivere vores leverandører og underleverandører, så vi sammen kan opretholde høje standarder og bidrage til vores fælles mål,” fortæller Søren Lip ter Beek, der er Compliance Manager i JYSK og ansvarlig for leverandørarrangementet.

Så d. 2. juni, da JYSK bød indenfor til Supplier Event i Shanghai, præsenterede virksomheden bl.a. mulige fabriksspecifikke reduktionsinitiativer, forventninger til datadeling samt deres SBTi‑validerede klimamål, der skal sikre reduktion af CO₂‑udledninger på tværs af værdikæden.

CO2-reduktioner hos leverandørerne er afgørende

Da størstedelen af JYSKs CO₂‑udledninger stammer fra produktionen af varer, er leverandørernes engagement afgørende for at nå virksomhedens SBTi-klimamål i scope 3. Derfor arbejder JYSK løbende på initiativer, de præsenterer for leverandørerne, med henblik på at reducere emissionerne fra produkterne hos fabrikkerne.

Helt overordnet har JYSK forpligtet sig til, at minimum 72,5 procent af leverandørerne målt på udledninger inden udgangen af 2028 beregner deres individuelle udledninger og selv får SBTi-godkendte målsætninger.

“Vi vil gerne sikre en endnu større fælles forståelse for vores strategiske retning inden for sociale forhold, miljøpåvirkning og compliance. Det er første gang, vi afholder et arrangement af denne type i Asien, hvilket understreger, hvor vigtigt samarbejdet med vores kinesiske leverandører og underleverandører,” fortæller Søren Lip ter Beek.

Deltagerne fik desuden et indblik i JYSKs arbejde med sociale- og miljøaudits gennem amfori, hvor minimumsforventningerne løbende skærpes, for at forbedre forholdene for medarbejderne, samt fabrikkernes miljøpåvirkning.

Man kan læse om JYSKs SBTi-godkendte klimamål her.

/ehs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

09.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn