Storbryggeri rykker med megaordre på nulemissionslastbiler

Amerikanske Anheuser-Busch har bestilt op mod 800 brint-elektriske lastbiler fra Nikola Motor Company. Lastbilerne er udledningsfri, har en rækkevidde på mellem 800 og 1.900 km og kan tankes op på 20 minutter.

Anheuser-Busch har bestilt op mod 800 emissionsfri brintelektriske lastbiler fra Nikola. Illustration: NCM.

07.05.2018

CSR.dk

Selskabet har således indgået en aftale med Nikola Motor Company (NMC) omkring en bestilling på op mod 800 brint-elektriske lastbiler, hvoraf de første skal leveres i 2020. Den elektriske fremdrift gør lastbilerne 100 procent udledningsfri, og kombinationen med brændselsceller sørger for en rækkevidde på mellem 500 og 1.200 miles (800-1.900 km), og at vognene kan tankes op på 20 minutter.

Partnerskabet med NMC vil bidrage til opnåelsen af Anheuser-Buschs nyligt lancerede bæredygtighedsmål for 2025, der bl.a. indebærer at man vil reducere CO2-udledningen fra sin værdikæde med 25 procent. Her vil de 800 ellastbiler sænke udslippet fra logistikken med 18 procent, svarende til 13.000 personbiler om året.

Brint på vej frem
”Transportindustrien er klar til innovative løsninger og Nikola viser vejen med brint-elektriske nuludledningsegenskaber. Vi er meget spændte på de muligheder, vores partnerskab med dem kan tilbyde”, siger CEO for Anheuser-Busch, Michel Doukeris.

”Anheuser-Busch har en lang historie som investor i progressiv, bæredygtig teknologi, og vi er glade for partnerskabet, der vil skabe verdens største brintnetværk i USA. I 2028 forventer vi at have over 700 brintstationer i USA og Canada, og med bestillinger for næsten ni mia. dollars (ca. 55 mia. kr., red.), så bygger vi til ordrer og ikke bare i spekulation, så vi er meget spændte på fremtiden”, supplerer CEO for NMC, Trevor Milton.

Læs også: Eksperter: Biogas kan bane vejen for grøn transport

I slutningen af 2017 meddelte Anheuser-Busch, der er en del af verdens største bryggerikoncern, AB InBev, at man har bestilt 40 Tesla Semi, ligesom man har annonceret en overgang til vedvarende energi i produktionen til hjemmemarkedet.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom