Storbritanniens landbrug vil være kulstof-neutralt i 2040

Den britiske landbrugsorganisation National Farmers’ Union vil sikre, at det britiske landbrug forbliver konkurrencedygtigt i fremtiden. Derfor skubber de på for, at hele Storbritanniens landbrug bliver CO2-neutralt senest i 2040. I Danmark taler Landbrug og Fødevarers medlemmer om kommunikation og definitioner, når talen falder på bæredygtighed.

Storbritanniens landbrugsorganisation vil hæve barren og sikre, at dets landbrug er kulstof-neutralt i 2040.

11.01.2019

CSR.dk

Britiske landmænd skal sigte efter at gøre deres landbrug kulstof-neutralt over de næste to årtier, lyder budskabet fra den britiske landbrugsorganisation National Famers’ Union (NFU), som er landets største landbrugsorganisation med 55.000 landmænd i sit medlemskartotek. Det ambitiøse klimamål skal sikre, at landbrugserhvervet også er konkurrencedygtig i fremtiden, skriver independent.co.uk.

Læs også: Centralasiatisk land vil lave økologisk landbrug

Det var landbrugsorganisationens præsident, Minette Batters, der fremlagde budskabet på den for nyligt afholdte konference Oxford Farming Conference:

”Vores konkurrenter fra Irland og New Zealand har udfordret os, og jeg er her i dag for at tage den udfordring op," siger hun og fortsatte:

”Jeg mener, at vi kan matche og overgå deres initiativ - vores mål skal være ambitiøst; at gøre vores erhverv CO2-neutralt i 2040 eller før”.

Danske landmænd taler om kommunikation og definitioner
På Landbrug og Fødevarers seneste delegeretmøde i november måned 2018 var bæredygtighed også på dagsordenen. Her gik samtalen dog mindre på at afklare fælles ambitioner og vejen til dem, og mere om definitioner og kommunikation. 

Formanden for Landbrug & Fødevarer Martin Merrild, sagde således til sine medlemmer: 

"Vi har samme ønske som alle andre: At aflevere Jorden i en bedre tilstand til næste generation, men vi er kommet for sent i gang med at tale om det vi gør.”

Ifølge Landbrug og Fødevarers egen reportage fra evnetet, opfordrede de delegerede til at man fik defineret, hvad der menes med bæredygtighed, og så ellers målrettet kom i gang med at høste i første omgang de lavthængende frugter. Dialog og samtale med omverdenen – både forbrugere og kritiske organisationer – blev også nævnt som en vej frem. Klare målsætninger og bæredygtigheds-certificering af alle landmænd var et af de forslag, der kom fra de delegerede i forhold til at ruste dansk landbrug til at erobre og sætte bæredygtigheds-agendaen på landbrugs- og fødevareområdet. Nogle mente også, at det er afgørende at måle input og output, skabe en vision og sætte fælles mål. Det skriver lf.dk

Britisk klimaråd anbefaler økonomisk gevinst
Landbruget er en af de store syndere, når det kommer CO2-udslippet, og er ansvarlig for ti procent af Storbritanniens samlede udslip. Og det skyldes ikke kun kulstof-udslippet men også den methan og kvælstoforilte, der frigives af selve dyrene og gødningen.

Det britiske klimaråd, Committee on Climate Change, fremlagde i november måned sidste år to rapporter, med forslag til at gøre det britiske landbrug kulstof-neutralt.

Blandt forslagene lød det, at de britiske landmænd skulle belønnes økonomisk for at bidrage til at bremse klimaforandringerne med miljøvenlige ændringer, samtidig med at madproduktionen opretholdes. Derudover anbefaler klimarådet  at belønne landmændene når de f.eks. yder beskyttelse af rent vand og ren luft, samt genetablerer arealer, der kan lagre CO2.

Danmarks klimaudspil er uden landbrug
Den danske regering har fået kritik for sit klimaudspil, der for nyligt blev præsenteret. Her lyder det, at regeringen lader landbruget slippe for let fra ansvaret om at sænke sin udledning af drivhusgasser. Det skriver okologi.dk.

”Regeringens udspil indeholder nogle gode elementer i forhold til forskning og ambitioner om udtagning af organiske lavbundsjorde, men glimrer ved fravær af markante nye reduktionsindsatser i landbruget”, skrev tænketanken Concito i en kommentar til udspillet.

Læs også: Regeringen vil afsætte 90 mio. til klimaforskning i landbruget

Per Kølster, formand for Økologisk Landsforening, udmeldte i samme forbindelse:

”I stedet for at gøre danske landmænd til medspillere og klimahelte, gør udspillet landmænd til politiske kastebolde ved at melde pas på en offensiv politik for klimaløft i landbruget. Med dette udspil har Danmark ikke fået en klimapolitik for landbruget. Den flytter hverken produktion eller forbrug med de markante skridt som klima-alvoren kræver”.

- SDN/EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online