Storbritanniens landbrug vil være kulstof-neutralt i 2040

Den britiske landbrugsorganisation National Farmers’ Union vil sikre, at det britiske landbrug forbliver konkurrencedygtigt i fremtiden. Derfor skubber de på for, at hele Storbritanniens landbrug bliver CO2-neutralt senest i 2040. I Danmark taler Landbrug og Fødevarers medlemmer om kommunikation og definitioner, når talen falder på bæredygtighed.

Storbritanniens landbrugsorganisation vil hæve barren og sikre, at dets landbrug er kulstof-neutralt i 2040.

11.01.2019

CSR.dk

Britiske landmænd skal sigte efter at gøre deres landbrug kulstof-neutralt over de næste to årtier, lyder budskabet fra den britiske landbrugsorganisation National Famers’ Union (NFU), som er landets største landbrugsorganisation med 55.000 landmænd i sit medlemskartotek. Det ambitiøse klimamål skal sikre, at landbrugserhvervet også er konkurrencedygtig i fremtiden, skriver independent.co.uk.

Læs også: Centralasiatisk land vil lave økologisk landbrug

Det var landbrugsorganisationens præsident, Minette Batters, der fremlagde budskabet på den for nyligt afholdte konference Oxford Farming Conference:

”Vores konkurrenter fra Irland og New Zealand har udfordret os, og jeg er her i dag for at tage den udfordring op," siger hun og fortsatte:

”Jeg mener, at vi kan matche og overgå deres initiativ - vores mål skal være ambitiøst; at gøre vores erhverv CO2-neutralt i 2040 eller før”.

Danske landmænd taler om kommunikation og definitioner
På Landbrug og Fødevarers seneste delegeretmøde i november måned 2018 var bæredygtighed også på dagsordenen. Her gik samtalen dog mindre på at afklare fælles ambitioner og vejen til dem, og mere om definitioner og kommunikation. 

Formanden for Landbrug & Fødevarer Martin Merrild, sagde således til sine medlemmer: 

"Vi har samme ønske som alle andre: At aflevere Jorden i en bedre tilstand til næste generation, men vi er kommet for sent i gang med at tale om det vi gør.”

Ifølge Landbrug og Fødevarers egen reportage fra evnetet, opfordrede de delegerede til at man fik defineret, hvad der menes med bæredygtighed, og så ellers målrettet kom i gang med at høste i første omgang de lavthængende frugter. Dialog og samtale med omverdenen – både forbrugere og kritiske organisationer – blev også nævnt som en vej frem. Klare målsætninger og bæredygtigheds-certificering af alle landmænd var et af de forslag, der kom fra de delegerede i forhold til at ruste dansk landbrug til at erobre og sætte bæredygtigheds-agendaen på landbrugs- og fødevareområdet. Nogle mente også, at det er afgørende at måle input og output, skabe en vision og sætte fælles mål. Det skriver lf.dk

Britisk klimaråd anbefaler økonomisk gevinst
Landbruget er en af de store syndere, når det kommer CO2-udslippet, og er ansvarlig for ti procent af Storbritanniens samlede udslip. Og det skyldes ikke kun kulstof-udslippet men også den methan og kvælstoforilte, der frigives af selve dyrene og gødningen.

Det britiske klimaråd, Committee on Climate Change, fremlagde i november måned sidste år to rapporter, med forslag til at gøre det britiske landbrug kulstof-neutralt.

Blandt forslagene lød det, at de britiske landmænd skulle belønnes økonomisk for at bidrage til at bremse klimaforandringerne med miljøvenlige ændringer, samtidig med at madproduktionen opretholdes. Derudover anbefaler klimarådet  at belønne landmændene når de f.eks. yder beskyttelse af rent vand og ren luft, samt genetablerer arealer, der kan lagre CO2.

Danmarks klimaudspil er uden landbrug
Den danske regering har fået kritik for sit klimaudspil, der for nyligt blev præsenteret. Her lyder det, at regeringen lader landbruget slippe for let fra ansvaret om at sænke sin udledning af drivhusgasser. Det skriver okologi.dk.

”Regeringens udspil indeholder nogle gode elementer i forhold til forskning og ambitioner om udtagning af organiske lavbundsjorde, men glimrer ved fravær af markante nye reduktionsindsatser i landbruget”, skrev tænketanken Concito i en kommentar til udspillet.

Læs også: Regeringen vil afsætte 90 mio. til klimaforskning i landbruget

Per Kølster, formand for Økologisk Landsforening, udmeldte i samme forbindelse:

”I stedet for at gøre danske landmænd til medspillere og klimahelte, gør udspillet landmænd til politiske kastebolde ved at melde pas på en offensiv politik for klimaløft i landbruget. Med dette udspil har Danmark ikke fået en klimapolitik for landbruget. Den flytter hverken produktion eller forbrug med de markante skridt som klima-alvoren kræver”.

- SDN/EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J