Stor vækst i Danmarks eksport af energiteknologi

Danmarks eksport af energiteknologi steg samlet knap 11 procent til 67,6 milliarder kroner i 2013, mens eksporten af grøn energiteknologi steg med hele 17,6 procent.

02.05.2014

CSR.dk

Den samlede energiteknologieksport har været stigende de sidste tre år, så den nu ligger kun 3 procent under rekordåret 2008. Det viser en opgørelse af den danske eksport af energiteknologi i 2013, som Klima-, Energi- og Bygningsministeriet og DI Energi har offentliggjort.

Læs også: Kina vil suge Danmarks energierfaringer til sig

Det er især den grønne energiteknologi, der driver væksten i den samlede energiteknologieksport. I 2013 steg eksporten af grøn energiteknologi således med 17,6 procent og blev dermed den højeste nogensinde. Til sammenligning var væksten i den samlede vareeksport på 2 procent.

”Det er imponerende tal. Der vil i fremtiden blive et stigende behov for løsninger til produktion af vedvarende energiformer og til en bedre udnyttelse af den energi, vi producerer. Her kan danske virksomheder noget særligt. Tallene viser, hvordan den politiske beslutning om at omstille vores energisystem er med til at skabe nye muligheder for danske virksomheder. Det giver anledning til at understrege vigtigheden af en stabil energipolitik i Danmark”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

Tyskerne vil have dansk energiteknologi
Væksten i eksporten skyldes især en stor fremgang på det europæiske marked, hvor eksporten af energiteknologi til Tyskland blev næsten fordoblet sidste år. Med en andel på 22,8 procent af den samlede danske eksport af energiteknologi er Tyskland nu det største eksportmarked for dansk energiteknologi. Eksporten til EU-medlemslandene steg samlet med 7 milliarder kroner, så den nu udgør 44 milliarder kroner.

Brasilien, Rusland, Indien, Kina og Sydafrika (BRIKS-landene) aftog tilsammen dansk energiteknologi for 6,9 milliarder kroner i 2013, hvilket er næsten 25 procent mere end i 2012. Samlet set udgør den danske energiteknologi 10,8 procent af den samlede vareeksport, hvilket er den største andel blandt EU-landene.

Læs også: Sydafrika åbner op for eksportmuligheder

”En vækst i eksporten af energiteknologi på knap 11 procent i 2013 er et flot opsving for branchen. Det viser, at den danske energibranche er en vækstmotor for Danmark”, siger branchedirektør Hans Peter Slente, DI Energi.

Hans Peter Slente fremhæver vigtigheden af gode og stabile rammer om EU’s energipolitik, og at rammerne frem mod 2030 snart kan lægges fast.

”Det er ikke en selvfølge, at væksten i eksporten fortsætter. Hvis vi skal få det maksimale ud af vores stærke position inden for energiteknologi, skal vi sikre, at rammebetingelserne for danske virksomheder er de bedste i verden”, siger Hans Peter Slente.

Eksportopgørelsen er udarbejdet af Energistyrelsen, DI Energi og Dansk Energi.

- JKK 

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

03.09.2025CSR.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

03.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

01.09.2025CSR.dk

Ny forskning advarer om mulig kollaps af afgørende havstrøm

29.08.2025CSR.dk

Ministerens nationalfisk-kampagne møder hård kritik: "Greenwashing"

28.08.2025CSR.dk

DTU og Topsoes tætte samarbejde om fremtidens brintteknologi

28.08.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Grow Up Farm

27.08.2025CSR.dk

Danske forskere gør genbrug af beton muligt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

08.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

08.09.2025

Sted

Copenhagen

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup