Stor interesse for kommunale klima-aftaler

Blandt de danske kommuner er der fortsat stor interesse for at blive ”Kurveknækker” eller ”Klimakommune”.

16.08.2010

CSR.dk

Til trods for at den nuværende klimadebat er langt fra det høje blus, som blev nået i COP15-året 2009, er der blandt de danske kommuner fortsat stor interesse for at blive grønnere. Både Center for Energibesparelser og Danmarks Naturfredningsforening, som administrerer henholdsvis ”kurveknækker”- og ”klimakommune-aftalerne”, melder om stødt stigende interesse fra kommunalt hold.

Siden september 2007 har det været muligt, at lave en aftale med Danmarks Naturfredningsforening om at reducere sit CO2-udslip med minimum 2 procent og dermed opnå retten til at kalde sig Klimakommune. Ved udgangen af august vil der i alt være indgået 68 aftaler, hvoraf 12 er indgået i 2010.

Det tal kommer en smule bag på Jens La Cour, der er ansvarlig for Danmarks Naturfredningsforenings klimaaftaler.

” Helt ærligt havde vi den forventning, at interessen ville dale, da al ”hypen” omkring COP15 havde lagt sig. Men vores relativt enkle koncept, har altså vist sig at være meget brugbart for kommunerne,” siger Jens La Cour til csr.dk.

Hos Center for Energibesparelser oplever man også, at kommunerne fortsat viser stor interesse for at blive ”Kurveknækkere”. En kurveknækker-aftale med Centret indebærer, at man som Kommune forpligter sig til at knække forbruget af strøm – og med de nyeste aftaler også forbruget af varme. Kommunerne fastsætter selv hvor høj en procent, de vil reducere med.

Motivation ændret
I alt har 60 kommuner valgt at forpligte sig til at knække kurven siden konceptet blev skudt i gang i 2007. 11 af de aftaler er indgået i de første otte måneder af 2010.

Det er ifølge Projektleder i Center for Energibesparelser Anders Hjort Jensen meget tilfredsstillende. Han peger på, at kommunernes motivation har ændret sig siden COP15 sluttede.

”Man kan sige, at op til klimatopmødet var der en gevaldig grøn klimadagsorden, som stort set alle følte, de skulle være en del af. Nu synes jeg at det incitament, er blevet afløst af en forståelse for, at der altså er nogle penge at spare ved at gå i gang. De fleste steder har man indset, at det er sund fornuft,” siger Anders Hjort Jensen.

Center for Energibesparelser og Danmarks Naturfredningsforening er opmærksomme på, at deres aftaler ikke skal ”konkurrere” mod hinanden. Derfor holder de to organisationer løbende møder, for at sikre, at der ikke sker overlap.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams