Stockholm – Europas grønne hovedstad 2010

Europa Kommissionen har udpeget Stockholm til European Green Capital 2010. Allerede i løbet af i år vil byen være vært for en række forskellige arrangementer indenfor miljøteknologi og bæredygtighed.

15.06.2009

CSR.dk

Over 30 europæiske storbyer indsendte ansøgninger da Europa Kommissionen sidste år indstiftede prisen European Green Capital Award, en pris der årligt skal gives til den by, der sætter standarden i form af miljøvenlighed og demonstrerer resultater inden for miljømæssige forbedringer og bæredygtig udvikling. På den baggrund stod den svenske hovedstad stærkest.
”Stockholm blev tildelt prisen fordi byen selv har sat det ambitiøse mål at blive fri for fossile brændsler inden 2050. Byen har et system der sikrer, at miljømæssige forhold bliver inkluderet i byens budget, operative planlægning, rapportering og overvågning. Byen blev rost for dens omfattende program af fremtidige forbedringer på mange fronter, herunder anlæggelsen af flere badestrande,” hedder det blandt andet i Kommissionens begrundelse. Herudover fremhæver man også indførslen af trængselsafgifter og et højt niveau af genbrug samt den generelle byplanlægning, affaldshåndtering, energikilder og vandrensning som grundlag for tildelingen.

Allerede i år vil Stockholm være vært for en række konferencer og messer indenfor forskellige områder af grøn teknologi og miljørelaterede emner. Midt i august afholdes således World Water Week, hvor 2,500 delegerede vil diskutere alle aspekter vedrørende verdens vandforbrug – og i øvrigt drikke svensk postevand til. I midten af september rykker vindmølleindustrien så ind i byen for at debattere udviklingen indenfor både onshore og offshore vindkraft. Og mod slutningen af måneden mødes repræsentanter fra området for vand- og spildevandsteknologi for at adressere emner som produktion af drikkevand, biogas og meget andet. Det sker samtidig med at også folk fra transportsektoren samles, for at diskutere intelligente transport systemer, et område hvor Stockholm står stærkt. Alt i alt ventes over 30,000 delegerede at besøge den svenske hovedstad i løbet af 2009 – et tal der med stor sandsynlighed bliver endnu højre næste år.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online