Stigende forventningspres rammer detailbranchen

Detailbranchen mærker et stigende pres fra forbrugerne, der begynder at lægge vægt på, at forhandlere og producenter udviser samfundsansvar.

Det er naturligt, at mange fokuserer på detailhandlen, når danskernes bæredygtige adfærd kommer på tale, mener Dansk Erhverv. Arkivfoto..

26.02.2020

CSR.dk

Det viser en analyse udarbejdet af Dansk Erhverv, skriver Branchebladet Tøj. Analysens data er indsamlet fra Dansk Erhvervs medlemmer, og 779 virksomheder har deltaget.

Her fremgår det, at hele 51 procent af de detailvirksomheder, der deltager i analysen, føler et forventningspres. Tallet ligger dermed langt over det samlede gennemsnit på tværs af virksomhederne – her ligger andelen på 34 procent.

Dansk Erhverv mener, at årsagen til, at det netop er detailvirksomheder, der mærker et stigende forventningspres, skyldes, at de primært henvender sig til forbrugerne – en gruppe, der i særlig høj grad er begyndt at blive opmærksomme på, hvordan de bedst kan undgå at belaste miljøet, og som er begyndt at stille højere krav til det, de køber.

Store gevinster at hente
”Detailbranchen er et knudepunkt for danskernes hverdag og binder tusindvis af virksomheder og forbrugere sammen. Det er derfor naturligt, at mange fokuserer på detailhandlen, når danskernes bæredygtige adfærd kommer på tale”, skriver Dansk Erhverv i rapporten.

Selvom virksomhederne føler et vist forventningspres, kan de dog stadig se fordelene og potentialet i det at udvise samfundsansvar.

Særligt, når det kommer til branding og omdømme, hvor 65 procent af detailvirksomhederne mener, at der er en gevinst at hente.

Derudover mener 58 procent af detailvirksomhederne, at de ved at udvise samfundsansvar kan opnå goodwill hos samarbejdspartnere og politikere.

Læs også: Danskerne stiller øgede krav om ansvarlighed i erhvervslivet

Desværre kan kun 28 procent af alle deltagende virksomheder skrive under på, at der er direkte økonomiske gevinster at hente ved at drive virksomheden mere ansvarligt.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods