Status på det grønne nationalregnskab: vigtigt arbejde i gang

Den første udgave af Danmarks grønne nationalregnskab er på gaden og bliver bakket op både politisk og fra erhvervslivet. Flere politikere er allerede klar til at udvide regnskabet.

Rigsstatistiker Jørgen Elmeskov fra Danmarks Statistik præsenterede indledningsvis hovedformålet med det grønne nationalregnskab..

28.04.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Grønt Nationalregnskab for Danmark 2014-2015 er hovedtitlen på den publikation, Danmarks Statistik (DST) for nylig har sendt på gaden, og rapportens undertitel rammer det meget godt ind: ”Belysning af sammenhængen mellem økonomi og miljø”.

Udpluk fra Grønt Nationalregnskab

  • Anvendelsen af vedvarende energi stiger. Stigningen var på 4,7 procent i 2014 og 4,6 procent i 2015
  • Vi udleder mindre drivhusgas. Det samlede udslip faldt med 4,8 procent i 2015. Overordnet er der sket en afkobling mellem udviklingen i BNP og udledningen af drivhusgasser. Havde de to fulgtes ad, ville udslippene af drivhusgasser fra de danske virksomheder have været 37 mio. tons CO2-ækvivalenter større i 2015, end de var i 1990. Afkoblingen betød, at de i stedet var 20,5 mio. tons mindre.
  • Vi bliver bedre til at udnytte råmaterialer som biomasse, mineraler og energi. Den danske ressourceeffektivitet steg således med 1,7 procent i 2015
  • Vi producerer mere affald (ca. to ton pr. dansker), men genanvender også mere. Affaldsmængden var 5,3 procent højere i 2014 sammenlignet med året før. Til gengæld steg genanvendelsesgraden fra 66 til 67 procent, samtidig med at mindre affald blev sendt til deponering
  • Erhvervslivets omsætning af grønne varer og tjenester steg i både 2014 og 2015 og nåede 192 mia. kr. i ’15, hvilket medførte 67.000 beskæftigede og en grøn eksport på 70 mia. kr.
  • Industrien brugte flere penge på miljøbeskyttelse i 2015 end i 2014. I alt havde industrien udgifter på området for 3,1 mia. kr., og især større investeringer i forureningsbekæmpende udstyr trak op.

Regnskabet har været et par år undervejs, men at det har været ventetiden og arbejdet værd, var der bred enighed om, da DST i onsdags indbød til et statusmøde om udgivelsen og ”den viden, regnskabet har givet om Danmarks grønne omstilling, hvad danske politikere og erhvervslivet måske mangler af yderligere viden for at sikre en bæredygtig udvikling, og hvad det betyder ift. det danske arbejde med at måle FN’s 17 bæredygtighedsmål”, som det hed i oplægget.

Repræsentanter fra både det politiske liv og dansk erhvervsliv erklærede på seancen deres opbakning til arbejdet med regnskabet og de resultater, der indtil videre har kastet af sig, ligesom der blev peget på dets mulige rolle som grobund for andre initiativer og projekter.

”Vi ser eksempelvis den cirkulære økonomi som et område, der indeholder et stort uforløst potentiale og som derfor kan få stor betydning for de danske virksomheder, og her kan det grønne nationalregnskab være med til at danne grundlaget for en yderligere udvikling herhjemme”, sagde naturordfører for Venstre, Anni Matthiesen og pegede på, at man gerne vil give tilskud til ”cirkulære aktiviteter”, specielt til SMV’er, ligesom regeringen har nedsat et advisory board, der inden sommeren skal komme med anbefalinger til en cirkulær omstilling.

Vigtig for virksomhederne
Fra det forretningsmæssige perspektiv var der også rosende ord fra Dong Energys tidligere direktør og nuværende bestyrelsesformand i bl.a. offshoreenergy.dk, Anders Eldrup.

"Det er en vigtig udvikling, der er sat i gang. Ansvarlighed fylder meget både ude i virksomhederne og blandt aktionærerne, og med et grønt nationalregnskab i baghånden kan vi sætte samfundsmæssig værdi i kroner og øre på besparede ressourcer og den øgede efterspørgsel på grønne og bæredygtige løsninger”, sagde han.

Den afsluttende paneldebat understregede den brede politiske opbakning til regnskabet..

Netop værdien af den effekt i regnskabet fremhævede professor og formand for Klimarådet, Peter Birch Sørensen, der forklarede hvordan det grønne BNP, der er en del af grundlaget for rapporten, skal ”supplere det traditionelle BNP og vise os, hvor godt vi forvalter vores knappe ressourcer”, samtidig med at han betonede det svære i at værdisætte miljøgoder – ”Det er en videnskab i sig selv”, som han sagde.

”Vi skal have endnu flere detaljer med”
Afslutningsvis satte en paneldebat en streg under den politiske opbakning til projektet, fx ved tidligere Folketingsmedlem for SF og nu direktør i Miljøstyrelsen, Steen Gade, der kaldte regnskabet ”et godt og betydningsfuldt stykke arbejde”, og blev bakket op af både Pia Adelsteen (DF), Christian Poll (Alternativet), Christian Rabjerg (S) og Maria Reumert Gjerding (Enhedslisten).

Specielt sidstnævnte pegede desuden på behovet for at tage endnu flere parametre med i rapporteringsarbejdet.

Ansvarlighed fylder meget både ude i virksomhederne, og med et grønt nationalregnskab i baghånden kan vi sætte værdi på de sparede ressourcer og den øgede efterspørgsel på bæredygtige løsninger

Anders Eldrup

”Regnskabet er meget nødvendigt, både for Danmark som nation og for dansk erhvervsliv, der får noget konkret at forholde sig til. Derfor mener jeg også, at indsatsen bør udvides fremover, så vi får inddraget flere detaljer om eksempelvis plastaffald, CO2-udledninger fra specifikke industrier og biodiversitet”, sagde hun.

Læs også: Tuborg opfordrede til ansvarlighed på Roskilde Festival

Til det synspunkt skyndte dagens ’vært’, rigsstatistiker Jørgen Elmeskov fra DST, sig at bemærke, at man ”bestemt har flere udviklingsopgaver i kikkerten i fremtiden”, inden han takkede for den generelle opbakning til regnskabet.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K