Statoils stationer får hurtigladere til elbiler

Et udvalg af Statoils tankstationer får installeret hurtigladere til elbiler. Det er resultatet af et nyt samarbejde mellem Statoil og energiselskabet E.ON.

I første omgang bliver det hovedstadsområdet, der får gavn af de nye hurtigladere til elbiler på Statoils stationer. .

15.12.2014

CSR.dk

Fremover kan elbilister tanke strøm fra hurtigladestandere på en række af Statoils stationer. De nye elladere er resultatet af en samarbejdsaftale, som er indgået mellem Statoil og energiselskabet E.ON.

Læs også: Danskerne: Politikerne skal speede op på elbiler

Fakta om E.ONs hurtigladere

  • Laderne har tre udtag: CCS, Mennekes type II og CHAdeMO
  • De har en kapacitet på 43 kW AC og 50 kW DC (afhængig af biltype)
  • Elladerne kan lade to biler samtidigt (AC/DC)
  • Det tager 20-25 min. at lade op til 80 procent

Kilde: E.ON.

Statoil og E.ON har indtil videre planer om at etablere op til otte hurtigladere på Statoils stationer i hovedstadsområdet med mulighed for at udvide netværket til flere byer. De nye hurtigladere vil primært komme til at stå i byområder og tæt på trafikknudepunkter, hvor der er hurtig og nem adgang for elbillisterne.  

”Statoil glæder sig over samarbejdet med E.ON. Vi ser elbilisme, som et naturligt led i den grønne omstilling. Vi tror på, at elbiler, sammen med f.eks. avancerede biobrændstoffer, 2. generations ethanol, methanol og biodiesel, bliver en del af svaret på de udfordringer, vi har med at reducere CO2-udledningen fra transportsektoren”, siger Peter Rasmussen, fuel-direktør hos Statoil Fuel & Retail.

Læs også: Salget af elbiler vokser

Aftalen mellem Statoil og E.ON kommer i forlængelse af E.ONs seneste satsning på at etablere hurtigladere langs motorvejsnettet. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup