Staten sparer på strømmen

Det statslige energiforbrug skal nedbringes med mindst 10 % i 2011 sammenlignet med niveauet i 2006. Hvordan det skal ske, er op til de enkelte institutioner, og resultaterne vil blive offentliggjort på en ny hjemmeside.

08.10.2009

CSR.dk

Den danske stat, herunder ministerier, offentlige kontorer, organisationer osv. bruger store mængder strøm, og for at sætte et godt eksempel frem mod decembers klimatopmøde i København, har regeringen besluttet at det statslige energiforbrug skal reduceres med minimum 10 % i forhold til niveauet fra 2006. Beslutningen har resulteret i et ny cirkulære om energieffektivisering i statens institutioner, der erstatter det eksisterende af slagsen fra 2005.
”Vi går foran med et ambitiøst mål om at spare mindst 10 pct. over de næste par år i statens bygninger. 40 procent af Danmarks energiforbrug bliver i dag brugt i bygninger. Derfor er det også vigtigt, at staten går forrest. Samtidig opretter vi en hjemmeside, der både kan synliggøre statens energiforbrug og sparetiltagene, men i høj grad også giver institutionerne mulighed for at dele de gode idéer til at spare på energien,” siger klima- og energiminister Connie Hedegaard (K).
Cirkulæret indeholder ingen bestemte regler, kun en ramme indenfor hvilken det så er op til de enkelte ministerier etc. at finde ud af, hvilke tiltag de vil bruge, for at nå målet. Resultatet af anstrengelserne vil blive offentliggjort på en ny hjemmeside, der lanceres ved årsskiftet, ligesom fjernaflæste forbrugsmålere for både el, varme og vand skal være standard. Det sker for at sikre synlighed i forbindelse med statens elforbrug og vise alle interesserede, hvilken indsats der bliver gjort for at spare på strømmen.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J