Staten er langt fra sit energimål

Der er lang vej igen, før staten kan indfri sit mål om at sænke energiforbruget med 14 procent inden 2020. Siden 2006 er der kun sket en reduktion på 1,8 procent.

06.10.2014

CSR.dk

Staten får travlt, hvis den vil nå sit mål om at sænke energiforbruget med 14 procent inden udgangen af 2020. Indtil videre er forbruget kun blevet nedbragt med 1,8 procent siden 2006. Det fremgår af den nyeste opgørelse fra Klima-, Energi- og Bygningsministeriet, skriver licitationen.dk.

Læs også: Aarhus når ikke mål om CO2-neutralitet i 2030

Alle ministerområder skal nedbringe energiforbruget med 14 procent, og det er ministerierne selv, der har ansvar for, at tallene bliver nedbragt.

Tallene fra Klima-, Energi- og Bygningsministeriet skal analyseres yderligere, men ministeriet kan allerede nu se, at der skal sættes ekstra skub i processen, hvis målet om et lavere energiforbrug skal indfries.

”Jeg vil sørge for, at de ministerier, der har et stort energiforbrug og endnu er et stykke vej fra at indfri energisparemålet, vil blive indkaldt til særskilte drøftelser. Drøftelserne skal klarlægge, hvad der konkret kan gøres for, at ministerierne lever op til målet om at reducere deres energiforbrug med 14 procent”, skriver klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen (R) til Folketingets Klima-, Energi- og Bygningsudvalg.

Selvom opgørelsen viser, at der er langt igen, skal tallene ifølge ministeriet tages med forbehold, da der er en betydelig usikkerhed omkring dem. Derfor skal der laves en større evaluering i 2016. Den nye evaluering skal kortlægge ministeriernes separate indsatser for at nedbringe energiforbruget, for allerede nu kan Klima-, Energi- og Bygningsministeriet se, at der er store forskelle på, hvor langt de forskellige ministerier er fra målet.

Økonomi- og Indenrigsministeriet står for den største reduktion. Siden 2006 har ministeriet sænket energiforbruget med 48 procent. Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri indtager en andenplads med en reduktion på 40 procent over syv år.

Læs også: Københavns Universitet skærer en femtedel af energiforbruget

Hos Finansministeriet er der derimod tale om en stigning i energiforbruget på 215 procent siden 2006, skriver licitationen.dk. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online